• Rodzice
        • Lekki tornister

• http://gajowiec.blox.pl/resource/117_jak_spakowac_dziecko_mini2.jpgAby plecak Twojego dziecka był lżejszy…

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
          • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
          • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
          • Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.
          • Aby tornister Twojego dziecka był lżejszy:

1) kupuj zeszyty w cienkich okładkach,

2) gruby 96 - kartkowy zeszyt  zamień na cieńszy,

3) kupuj napoje w plastikowych butelkach, są lżejsze i bezpieczniejsze niż te w szklanych,

4) kontroluj plecak swojego dziecka, aby nie było w nim niepotrzebnych rzeczy takich jak: zabawki, dodatkowe segregatory,

5) dopilnuj, aby worek z obuwiem na zmianę Twoje dziecko nosiło w ręku, a nie dodatkowo obciążało tornister,

6) rozważ możliwość zakupu plecaka zaopatrzonego w kółka może to być dobry sposób na zbyt ciężki plecak.

90% dzieci w Polsce ma wady postawy, wynika z  – cytowanych przez „Polskę” – wieloletnich badań dr. Pawła Michalskiego, kierownika Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Za ciężkie tornistry mogą prowadzić do powstawania tzw. okrągłych pleców, a także p

Przy wyborze tornistra należy zwrócić szczególną uwagę na:
          - wagę pustego tornistra
          - szerokie, regulowane szelki
          - usztywnioną, przylegającą do pleców ściankę
          - dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej

Jak należy nosić tornister?

• symetrycznie rozkładać ciężar
          • zwracać uwagę na noszenie tornistra na obu ramionach, gdyż zawieszanie plecaka na jedno ramię może doprowadzić do asymetrii mięśniowej (mięśnie  obciążone rozrastają się bardziej, a nieużywane mniej).