• VI Tydzień zdrowia - 2017

• Od 3 do 7 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr10 im. Jana Kasprowicza
          w Inowrocławiu realizowany był projekt pod nazwą TYDZIEŃ ZDROWIA pod hasłem Z pasją po zdrowie, którego głównym celem była realizacja podstawy programowej oraz promocja zdrowego stylu życia. Ważne było uświadomienie uczniom potrzeby aktywności fizycznej oraz poszerzenie wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, a także zagrożeń wynikających z nieodpowiednich nawyków żywieniowych. W projekt zaangażowana był cała społeczność szkolna.

Zwiastunem imprezy były kolorowe gazetki  w klasach i świetlicy szkolnej
          oraz plakaty na holu szkoły. Każdy dzień obfitował w nowe wydarzenia i działania prozdrowotne. W bibliotece utworzono Kącik literatury o zdrowiu, gdzie można było poczytać artykuły zachęcające do zdrowego trybu życia i  zapoznać się z literaturą prozdrowotną.

W klasach odbyły się ciekawe i różnorodne lekcje poświęcone tematyce prozdrowotnej. Uczniowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat cukrzycy oraz jej skutków  pn.   Uwaga cukrzyca! Co wiesz o chorobie, które poprowadziła p. Agatą Harendą
          oraz w spotkaniu z psychologiem p. Joanną Gronowską , która w przystępny i ciekawy sposób wytłumaczyła uczniom, czym jest zdrowie oraz jak należy je chronić. Pielęgniarka, pani Mariola Kaczalska, w oparciu o Piramidę Zdrowego Żywienia wg. WHO przedstawiła znaczenie związku aktywności fizycznej i racjonalnego żywienia dla zdrowia. Podczas zajęć  uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że zrównoważona dieta i aktywność fizyczna
           to warunki dobrego stanu zdrowia i zdrowego stylu życia.

Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie przy użyciu kalkulatora samodzielnie obliczali swój współczynnik ciała BMI dzięki czemu mogli dowiedzieć się, czy ich masa ciała jest adekwatna do wzrostu.

Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami popisali się swoimi talentami kulinarnymi, przygotowując zdrowe posiłki dla całej społeczności szkolnej. Na stołach
          nie zabrakło również  produktów nabiałowych ufundowanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Cuiavia oraz pieczywa pełnoziarnistego z piekarni Marta. Było pysznie, kolorowo i zdrowo!

Ciekawym doświadczeniem dla uczniów było spotkanie z szesnastokrotnym mistrzem  wicemistrzem Polski w pływaniu, rekordzistą Polski w pływaniu na 100m stylem grzbietowym,
          p. Tomaszem Kosmalskim oraz trenerem Akademii Piłkarskiej Soccer  p. Marcinem Skonieczką,  byłym zawodnikiem Klubu Goplania Inowrocław, Victoria Koronowo, Elana Toruń, Notecianka Pakość. Sportowcy opowiedzieli uczniom o swoich karierach sportowych, odniesionych sukcesach i motywacji w sporcie oraz podkreślali, że warto mieć w życiu pasje. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali znanych sportowców i zadawali pytania świadczące o chęci do uprawiania sportu. Zwieńczeniem spotkań były zajęcia na pływalni oraz turniej piłki nożnej pod czujnym okiem znanych sportowców. Sporo radości dostarczyły również dzieciom zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki poprowadzone przez  p. Milenę Klejn, trenerkę ze Stowarzyszenia Noteć 2020.

Podczas Tygodnia Promocji Zdrowia każdego dnia uczniowie brali udział w wielu konkursach, na których mogli się wykazać nie tylko wiedzą, ale także umiejętnościami plastycznymi, krasomówczymi oraz sprawnością fizyczną. Odbył się m. in. konkurs plastyczny Z pasją po Zdrowie, konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej Podstawy żywienia w sporcie oraz konkurs Zdrowotne właściwości warzyw.

O tym, że taniec łagodzi obyczaje wiedzą wszyscy nasi uczniowie, toteż stres związany
          z wypełnianiem uczniowskiego obowiązku rozładowywali podczas aktywnych przerw oraz zajęć prowadzonych przez instruktorów z pasją Studia Tańca Adama Borzęckiego, szlifując taneczne kroki i odkrywając przy tym swoje talenty i pasje. Okazało się, że niejeden uczeń połknął tanecznego bakcyla.

Zwieńczeniem Tygodnia Zdrowia był apel, podczas którego podsumowano projekt. Kulminacyjnym punktem była prezentacja przedstawiona w formie humorystycznych scenek, która miała charakter nie tylko zabawowy, ale także edukacyjny.

Uczniowie z Szkolnego Klubu PCK udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
          i Krwiolecznictwa, mieszczącego się w Szpitalu Powiatowym w Inowrocławiu. Kierownik Oddziału Aniela Zabłocka wytłumaczyła uczniom, dlaczego ważna jest znajomość grup krwi w sytuacjach zagrożenia i życia człowieka oraz uświadomiła znaczenie honorowego krwiodawstwa.

Codziennie uczniowie przychodzili ubrani w stroje, w wybranym kolorze, zgodnie
          z ustalonymi kolorami warzyw i owoców.

Zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice bardzo zaangażowali się w realizację zaplanowanych działań w ramach VI Tygodnia Zdrowia i w praktyczny sposób pokazali, jak dbać o zdrowie, by w zdrowym ciele na długo zagościł zdrowy duch. Wszystkim dziękujemy.

Red.: AWS