• Okres adaptacyjny - Czwartkowe spotkania w SP10 u Jana

• „Czwartkowe spotkania w SP 10 u Jana 2018”

Adaptacyjne spotkania pn. „Czwartkowe spotkania w SP 10 u Jana”, jak każdego roku przebiegły w radosnej, naukowej i twórczej atmosferze. Uczestnicy wzięli udział w zabawach ruchowych, zmaganiach umysłowych, oraz zajęciach plastycznych. Dużą dawkę naukowego zaciekawienia dostarczyły pokazy doświadczeń m.in. wybuchającego wulkanu czy „tańczących rodzynek”. Uśmiech na twarzach małych odkrywców wzbudzały bajkowe postacie, w które można było się wcielić lub wykonać własną maskę. Z zainteresowaniem przyglądali się różnym nakryciom głowy wśród których znalazły się kapelusze z innych epok, kaski motocyklowe oraz ciekawe fasony czapek. Niektórzy nawet przymierzali, by na własnej skórze choć przez chwilę poczuć się wyjątkowo. Nie zabrakło również propozycji nauki przez zabawę przy pomocy komputerów i tabletów.

Tegoroczne „Spotkanie u Jana” pozwoliło rodzicom i dzieciom lepiej poznać szkołę oraz jej otoczenie. Niektórych utwierdziło w przekonaniu że Dziesiątka to „fajna szkoła rozbawiona i wesoła, w której raz nauka, raz zabawa; raz klasówka a raz test, ale zawsze super jest!” – jak mawiają obecni uczniowie.

Czwartkowe popołudnie pełne atrakcji, czyli Drzwi Otwarte w SP

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza zainaugurowała cykl spotkań adaptacyjnych przed zapisami do szkoły i oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego, pt.: „Czwartkowe spotkania w SP 10 u Jana - w świecie baśni i bajek" i zaprosiła dzieci z rodzicami. Dzieci z klasy drugiej zaproponowały młodszym kolegom przedstawienie pt.: „ Czerwony Kapturek” w języku polskim i angielskim, które wywołało dużo radości wśród naszych gości. W drugiej części spotkania mali goście uczestniczyli w zajęciach: „Wędrówki w świecie bajek". Dzieci uważnie słuchały opowiadania nauczycielki, malowały ilustracje, rozwiązywały quizy. Dla rodziców drzwi otwarte były okazją do zapoznania się z oferta szkoły oraz spotkania z dyrektorem i nauczycielami.

5 marca w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu gościły po raz drugi dzieci (rocznik 2008, 2009, 2010)  z rodzicami.

Goście obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy czwartej „Nasza szkoła czeka na Was”. Uczniowie zaprezentowali walory szkoły: przyjazną dzieciom, rodzinną atmosferę, mało liczne klasy (do 20 uczniów), zajęcia od godziny 8.00, sale z kącikami relaksacyjnymi bardzo dobrze wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, tablice interaktywne, zabawy edukacyjne, gry. Promowali świetlicę,  w której miło spędzają czas i jedzą obiady, bibliotekę bogatą w księgozbiór, plac zabaw, zajęcia sportowo-rekreacyjne na basenie, na lodowisku, wycieczki. Czwartoklasiści mówili o różnorodnych kołach zainteresowań,  na których stosownie do swoich potrzeb rozwijają swoje zainteresowania i talenty. Obiecali swoim młodszym kolegom, że w SP 10 czeka a nich przygoda, wycieczki, konkursy, różne uroczystości,  zabawy organizowane przez Samorząd Uczniowski. Przekonywali, że Dziesiątka to fajna szkoła rozbawiona i wesoła, w której „raz nauka, raz zabawa; raz klasówka a raz test, ale zawsze super jest!”.

Po obejrzeniu przedstawienia dzieci podążyły na dalsze zajęcia
          za wróżką. W ramach drzwi otwartych w świetlicy odbyły się zajęcia pt."Spotkanie z wróżką". W czarodziejską krainę baśni przeniosła dzieci Blanka Górna, uczennica klasy II, która wcieliła sie w rolę czarodziejki.

Dzieci za sprawą wróżki pomogły wrócić bohaterom do właściwych bajek. Musiały wykonać cztery zdania: rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle, połączyć w pary bohatera z bajki i  jego  atrybut, wykonać pracę plastyczną różnymi środkami plastycznym. Dzieciom udało się zrobić wszystkie zadania. Bohaterowie wrócili do bajek, a dzieci udały sie do zabawy.
                   W tym czasie rodzice dzieci obejrzeli prezentację multimedialną „Gotowość szkolna dzieci”.

Drugi dzień otwarty pozwolił rodzicom i dzieciom lepiej poznać szkołę i jej otoczenie. Zapraszamy na trzecie „Czwartkowe spotkanie w SP 10 u Jana”, które odbędzie się 19 marca, od godz. 16.30. Tym razem dzieci będą uczestniczyły w zajęciach języka angielskiego na wesoło „Angielski z bajkowym pieskiem Patchem”, komputerowych

19 marca 2015 roku Szkołę Podstawową nr 10 im. Jana Kasprowicza po raz ostatni odwiedziły dzieci (rocznik 2008, 2009, 2010)  z  rodzicami w ramach cyklu spotkań adaptacyjnych przed zapisami do szkoły i oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego, pt.: „Czwartkowe spotkania w SP 10 u Jana”.

Tym razem podczas zajęć z językiem angielskim na wesoło dzieci poznały bajkowego pieska Patcha. Obejrzały historyjkę obrazkową w języku angielskim. Na chwilę zamieniły się w słonie i zaśpiewały piosenkę „Look at my big ears”. Następnie podczas zajęć komputerowych kolorowały postacie baśniowe.

Z kolei czwartoklasiści zaprosili  dzieci na pokaz eksperymentów, podczas których starali się uchylić  rąbka tajemnicy powstawania różnych zjawisk zachodzących w przyrodzie. W trakcie spotkania pokazali przygotowane przez siebie doświadczenia, objaśniali jak je wykonać oraz tłumaczyli zachodzące podczas doświadczeń zjawiska. Najwięcej  emocji dostarczył pokaz wulkanu sodowego, podczas którego dzieci  mogły zaobserwować  zjawisko imitujące wybuch wulkanu. Okazało się, że to nie żadne czary, a zwykła reakcja chemiczna wywołana zmieszaniem sody i octu, jednak  dzieci były pod ogromnym wrażeniem efektu  doświadczenia.

Doświadczenia sprawiły naszym małym gościom dużo radości oraz zabawy połączonej z nauką i wyciąganiem wniosków. Trzeci dzień otwarty pozwolił rodzicom i dzieciom lepiej poznać szkołę i jej otoczenie.