• „Poranek wielkanocny” to już tradycja w naszej szkole

          •    

               Dnia 28.03.2018r.o godz. 8.30  w holu szkoły zauważyć można było niecodzienne poruszenie. Dzieci w odświętnych strojach pod opieką wychowawców z niecierpliwością oczekiwały na uroczysty „Poranek wielkanocny”, na który zostali zaproszeni przez uczniów kl. I z wychowawczynią Renatą Wilbik. Głównym celem tej uroczystości było zapoznanie dzieci ze zwyczajami  panującymi podczas Świąt Wielkanocnych, ukazanie związku tych świąt ze zjawiskami występującymi w przyrodzie w okresie wiosennym oraz kształtowanie szacunku do tradycji własnego regionu i kraju. Dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój prezentując przedstawienie pt. „Pisanki, pisanki” wg Danuty Staniszewskiej. Poza kunsztem aktorskim małych artystów uwagę przyciągał bogato zastawiony stół wielkanocny, na którym królowały pisanki, baby lukrowane, jajka, baranek z masła, mazurki, szynka, palmy wielkanocne wśród aromatycznej rzeżuchy. Uczniowie w zabawny sposób przedstawili tradycje związane z malowaniem pisanek, kurczaczkami, barankiem wielkanocnym i zajączkiem. Całość przeplatana była piosenkami o tematyce świątecznej wykonywanymi razem z dziećmi z oddziału zerowego. Następnie pani dyrektor Beata Świtalska złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia, po czym wręczyła dyplomy i nagrody laureatom szkolnego konkursu plastycznego  „Pisanka wielkanocna”. Wręczone także zostały nagrody dla klas I, II, III i oddziału zerowego za udział w szkolnym konkursie „Wiosna wokół nas”. Nagrodzeni uczniowie: I miejsce Olga Pakulska - kl.2; II miejsce Karol Małachowski - kl. 3; III miejsce Natalia Paszek - oddział zerowy. Wyróżnienia: Aleksandra Sroczyńska kl.2; Antoni Stępniewski kl. 1; Paweł Sroczyński kl.3; Jakub Wolas – oddział zerowy. Serdecznie gratulujemy! Uczestnicy uroczystości obejrzeli pokonkursową wystawę pisanek wielkanocnych znajdującą się pośród zielonego zboża. Uczniowie klas 0-III z pomocą rodziców, zorganizowali śniadania wielkanocne, w czasie których dzielili się jajkiem, składali sobie życzenia i smakowali świątecznych potraw. Uczniowie klas IV-VII również kultywowali wielkanocne tradycje, podczas śniadania wielkanocnego, które spędzali z wychowawcami, delektując się żurkiem, białą kiełbasą i świątecznymi wypiekami. Padały życzenia świąteczne i miłe słowa a nawet „przykicał” tradycyjny Zając wielkanocny.

            E.R.; R.W.  

          • Ola, specjalistka do spraw krwi….

          •  

                Dnia 21 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Stefana Batorego odbyło się podsumowanie konkursu przyrodniczego pt. : ” Krew darem  życia”. Konkurs adresowany był dla uczniów klas IV -VII inowrocławskich szkół podstawowych. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dotyczącej budowy i grup krwi oraz jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, jak również promowanie i rozpowszechnianie wśród uczniów idei honorowego krwiodawstwa.
            Laureatką konkursu została uczennica klasy IV –  Aleksandra Slawiczek , która zajęła I miejsce.

                 Gratulujemy!!!

            E.R.; A.W.S.

          • Warto uczyć się dyskutować ….

          • Demokracja to nieustająca publiczna dyskusja. Uczniowie klasy siódmej: Jakub Adamski, Oliwier Klejnowski, Dominik Miś, Agata Rolirad i Maksymilian Budzyński mogli przekonać się, zarówno o wartości i sile dyskusji, jak i o roli dialogu przysłuchując się pokazowej debacie oksfordzkiej na temat: Internet – dobre czy złe źródło nauki przygotowanej przez dr. Sławomira Drelicha i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu.

            Debata oksfordzka ma długą tradycję – wywodzi się z zasad debatowania opracowanych na Uniwersytecie w Oxfordzie w pierwszej połowie XIX w. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. O temacie (tezie) strony wiedzą wcześniej, lecz o tym, po której stronie mają się opowiedzieć, dowiadują się tuż przed rozpoczęciem debaty.

            W zaimprowizowanej debacie na temat: Piłka nożna sportem narodowym wziął udział Dominik Miś, który przedstawił ciekawe argumenty. Uczniowie klasy siódmej zdobyli nowe, wartościowe doświadczenie.

            E.R.; G.J.

          • Odnieśliśmy sukcesy w wiosennych zawodach pływackich

          •  

              Dnia 16 marca 2018r. na krytej pływalni „Delfin” odbyły się Mistrzostwa Inowrocławia w Pływaniu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych pod Patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy. Zawody zostały przeprowadzone z podziałem na chłopców i dziewczęta w 5 kategoriach wiekowych: I klasy SP, II-III klasy SP, IV-V klasy SP, VI – VII klasy SP i szkoły gimnazjalne. Uczniowie rywalizowali w stylu klasycznym, grzbietowym oraz dowolnym  na dystansie 25 m (klasy I-III ) oraz 50 m ( IV-VII). Każdy zawodnik miał prawo wziąć udział w dwóch konkurencjach indywidualnych.

              Miejsca na podium zdobyli: Aleksander Modrzejewski - II miejsce stylem grzbietowym, II miejsce stylem klasycznym, Olga Pakulska – III miejsce stylem dowolnym, III miejsce stylem klasycznym, Dawid Nowak – I miejsce stylem grzbietowym, I miejsce stylem klasycznym, Piotr Rękas –  II  miejsce stylem klasycznym, III miejsce stylem dowolnym, Katarzyna Walczak – I miejsce stylem klasycznym, II miejsce stylem dowolnym, Dominik Miś – I miejsce stylem dowolnym, I miejsce stylem grzbietowym.

              Szkołę reprezentowali również: Krzysztof Bilenda (kl.IV), Milena Jędrzejczak (kl.IV), Michał Kowalski (kl.VI), Martyna Krzykanowska (kl.IV), Kacper Pawłowski (kl.IV), Jan Polewski (kl.III).

              Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów pływackich!

            E.R.; A.W.S.

          • Szczęśliwe imieniny liczby Pi

          •  

            14 marca 2018r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej edycji powiatowego turnieju „Imieniny liczby Pi w Królówce” zorganizowanej na hali „Kujawianka” przy III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. To właśnie w tym dniu obchodzone są międzynarodowe imieniny Ludolfiny (liczby Pi). Organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji przy 20 stanowiskach. Zadania umysłowe rozwiązywali uczniowie przy 16 stanowiskach pozostałe zaś dotyczyły zadań sprawnościowo-zręcznościowych. W ciągu dwóch godzin nasi reprezentanci doskonale uporali się z wszystkimi konkurencjami i zadaniami,  otrzymując żetony. Suma uzyskanych żetonów decydowała o zdobytym miejscu. Nasza szkoła uplasowała się na I miejscu wśród 24 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu inowrocławskiego. 

               Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że matematyka wcale nie musi być nudna. Jak się okazało z matematyką może być przyjemna i ciekawa zabawa. Naszą drużynę reprezentowali: Jakub Adamski-kl.7, Zuzanna Biernat-kl.6, Jakub Kędzierski-kl.6, Oliwier Klejnowski-kl.7, Fabian Lewiński-kl.6, Hubert Maćkowiak-kl.6, Dominik Miś-kl.7, Nikodem Orczyk-kl.7, Alicja Poszwa-kl.6, Kacper Walczak-kl.7.

            Gratulujemy !!!

            E.R.; M.M.

          • Wyróżnienie dla Jakuba w Toruniu…

          •  

            Jakub Wypijewski,  uczeń klasy piątej, otrzymał 14 marca 2018 roku wyróżnienie w XV Wojewódzkim Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Teatr „BAJ POMORSKI” w Toruniu.

            Kuba przedstawił etiudę teatralną, podczas której zinterpretował fragment książki Joanny Fabickiej pt. Szalone życie Rudolfa. Rudolf Gąbczak jest nieprzeciętnie inteligentny i posiada duże zdolności aktorskie. Jego celem jest zdobycie sławy. Pragnie zostać aktorem.

            Składamy gratulacje i życzenia dalszych sukcesów teatralnych.!!!!

            E.R.; G.J.

          • Sukcesy recytatorów w Nowej Wsi Wielkiej

          •  

            10 marca 2018 r., na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w III Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej i Religijnej pt. Nasze Matki i Królowe na ziemi i w niebie”. Celem konkursu było m.in. upamiętnienie 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych i religijnych a także doskonalenie kultury żywego słowa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy pierwszej, trzeciej, i czwartej, uzyskując wysokie lokaty. Julia Fedde z klasy pierwszej i Kacper Pawłowski z klasy czwartej z rąk dyrektora szkoły otrzymali wyróżnienia, Jan Polewski z klasy trzeciej zajął trzecie miejsce a Dawid Lisowski z klasy czwartej drugie. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            E.R.

          • Jak radzić sobie z emocjami uczyli się na warsztatach

          •  

               Dnia 05 marca 2018 r. terapeutki z Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień poprowadziły w naszej szkole warsztaty dla kl. IV – VII dotyczące emocji.
            Panie Katarzyna Krupa i Karolina Lepczyńska realizowały z uczniami następujące tematy:
            kl. IV –  Jak sobie poradzić z konfliktem?; kl. V – Poznajemy uczucia.; kl. VI – Przemoc i agresja –  jak sobie radzić z niechcianymi emocjami.; kl. VII – Jak radzić sobie z agresją i przemocą. 
            Tematyka warsztatów była dobrana indywidualnie do danej klasy i wynikała z zapotrzebowania zgłaszanego przez dzieci. Z pewnością dlatego uczniowie bardzo chętnie biorą w nich udział, zabierają głos i dyskutują z prowadzącymi.
                     Serdecznie dziękujemy prowadzącym i zapraszamy ponownie do naszej szkoły.


            E.R.; T.R.

          • „Czwartkowe spotkania w SP 10 u Jana ”

          •    Adaptacyjne spotkania pn. „Czwartkowe spotkania w SP 10 u Jana”, jak każdego roku przebiegły w radosnej, naukowej i twórczej atmosferze. Uczestnicy wzięli udział w zabawach ruchowych, zmaganiach umysłowych, oraz zajęciach plastycznych. Dużą dawkę naukowego zaciekawienia dostarczyły pokazy doświadczeń m.in. wybuchającego wulkanu czy „tańczących rodzynek”. Uśmiech na twarzach małych odkrywców wzbudzały bajkowe postacie, w które można było się wcielić lub wykonać własną maskę. Z zainteresowaniem przyglądali się różnym nakryciom głowy wśród których znalazły się kapelusze z innych epok, kaski motocyklowe oraz ciekawe fasony czapek. Niektórzy nawet przymierzali, by na własnej skórze choć przez chwilę poczuć się wyjątkowo. Nie zabrakło również propozycji nauki przez zabawę przy pomocy komputerów i tabletów.

            Tegoroczne „Spotkanie u Jana” pozwoliło rodzicom i dzieciom lepiej poznać szkołę oraz jej otoczenie. Niektórych utwierdziło w przekonaniu że Dziesiątka to „fajna szkoła rozbawiona i wesoła, w której raz nauka, raz zabawa; raz klasówka a raz test, ale zawsze super jest!” – jak mawiają obecni uczniowie.  

            E.R.

          • W SP nr 10 „Anioły Życzliwości” trafiły w dobre ręce!

          • Już po raz siódmy w Szkole Podstawowej nr 10 uczniowie przyznali swoim kolegom „Anioły Życzliwości”. 27 lutego społeczność szkoły obchodziła „VII Dzień Anioła i Miłego Słowa”. „Kto chętnie miłe słowa innym rozdaje temu Anioł Życzliwości skrzydeł dodaje….” - rozbrzmiewało hasło tegorocznego święta, w myśl którego wszyscy obdarowywali się uśmiechem i dobrym słowem.

            Od rana widać było szczególny nastrój za sprawą strojów, w które ubrani byli uczniowie. Na głowach pojawiły się aureole a niektórym „wyrosły” anielskie skrzydełka. Dominowały kolory: biały, żółty i niebieski. Każda klasa przygotowała aniołki zawierające miłe słowa a następnie umieściła je na postaci Anioła Miłych Słów wyeksponowanego w holu szkoły. Ponadto każda klasa przygotowała wizytówki z cytatami o życzliwości na drzwiach sal lekcyjnych, tworząc tzw. Niebiańską Aleję  Życzliwości. „Ważne ogłoszenia”  z miłymi słowami lub życzeniami wpisanymi na aniołach znalazły się także na drzwiach sal lekcyjnych. W bibliotece szkolnej można było podziwiać wystawę aniołów oraz wylosować cytaty, sentencje, aforyzmy  z dobrym słowem dla siebie. W holu szkoły pojawiła się Galeria Szkolnych Aniołów, która wzbudziła wielkie zainteresowanie uczniów, poszukujących własnych wizerunków. Uczniowie wybrali Klasowych Aniołów Życzliwości na kolejny rok, którym przyznano tytuł „Anioła Życzliwości SP 10”.

            Zwieńczeniem obchodów Dnia Anioła i Miłego Słowa było wręczenie Klasowym Aniołom Życzliwości certyfikatów „Anioła Życzliwości SP 10”, którego dokonała Pani dyrektor Beata Świtalska podczas uroczystego apelu. W tym roku certyfikaty i symboliczne aniołki trafiły do: Magdaleny Kasperkowiak z "zerówki", Julii Fedde z kl. I, Aleksandry Sroczyńskiej z kl. II, Jana Polewskiego z kl. III, Aleksandry Slawiczek z kl. IV, Huberta Pakulskiego z kl. V, Zuzanny Biernat z kl. VI, Agaty Roliradz kl. VII.

            Bycie szkolnym Aniołem zobowiązuje do okazywania życzliwości każdemu człowiekowi nie tylko w szkole ale także poza jej murami. Dzień Anioła i Miłego Słowa zwraca uwagę na te osoby, które są zawsze życzliwe i to zupełnie bezinteresownie a często przez nas niezauważone.

            E.R.

          • Współpracujemy z Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

          •  

                    Nasze prace na Harendzie

              W ramach współpracy z Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w czasie ferii zimowych zostały przekazane prace pokonkursowe: plastyczno-poetyckie pn.: ”Mój świat i…Jana Kasprowicza” zainspirowane twórczością Jana Kasprowicza, patrona naszej szkoły. Głównym celem tegoż przedsięwzięcia było przede wszystkim rozwijanie u uczniów inwencji i postawy twórczej oraz uzdolnień poetyckich i plastycznych. Efektem aktywności uczniów i ich zapału stały się prace poetyckie i plastyczne, które zostały  wyróżnione  przez komisję konkursową i ujęte w  zbiór, który został przekazany do muzeum.

            E.R.;H.M.S.

          • Dużo wiedzą o naszym regionie!

          •        

                 

                 W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Międzyszkolny Konkurs „Inowrocław i okolice”, w którym to nasi uczniowie klasy trzeciej drużynowo zajęli II miejsce: Piotr Gancarczyk  oraz Piotr Rękas. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat  faktów z historii naszego miasta, wiadomości o Kujawach (terytorium, tradycje, obrzędy), najważniejszych wydarzeń  z życia miasta i regionu oraz znanych postaci związanych z regionem. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy oraz książki.  Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            E.R.; H.M.S.

          • Nasze sukcesy!

          •   

             

                Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w konkursie międzyszkolnym pn.: ”Powstanie Wielkopolskie oczami młodzieży szkolnej” organizowanym przez SP 1 w Inowrocławiu: Laureatami zostali: Julia Kilich, kl. IV- I miejsce, Aleksandra Slawiczek, kl. IV- II miejsce, Stanisław Piniewski, kl. IV, Wiktoria Walczak, kl. IV oraz Zuzanna Biernat otrzymali wyróżnienie. Prace wykonane przez dzieci w technice fotograficznej dotyczyły miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            E.R.H.M.S