Regulamin rekrutacji do klasy pierwszej w roku szkolnym 2024/2025
Regulamin rekrutacji do klasy I
w roku szkolnym 2024/2025
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718, 2005)
- Zarządzenie nr 15/2024 Prezydenta Miasta Inowrocławia z dnia 30 stycznia 2024 r.
Procedury:
- Wydział Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia informuje rodziców dzieci 7-letnich (urodzonych w 2017 r.), że w dniach od 4 do 8 marca 2024 r. odbywać się będą zapisy do klas pierwszych szkół podstawowych.
- W dniach od 4 do 8 marca 2024 r. zostaje wydłużony czas pracy sekretariatu szkoły, który czynny będzie w godzinach od 7.30 do 16.30.
1. Do klasy I w roku szkolnym 2024/ 2025 przyjmuje się dzieci urodzone w roku 2017.
2. Na wniosek rodziców dziecko, które w 2024 roku kończy 6 lat, może rozpocząć naukę w szkole podstawowej, jeśli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024 albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
3. Do klasy I szkoły podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkujących w obwodzie szkoły na podstawie zgłoszenia rodziców/ opiekunów prawnych.
4. Zgłoszenie, o którym mowa w ust.3, zawiera:
1) imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL kandydata, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
2) imiona i nazwiska rodziców kandydata, adres miejsca zamieszkania rodziców i kandydata oraz miejsce zameldowania kandydata;
3) adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców kandydata.
5. Druk zgłoszenia dostępny jest w sekretariacie szkoły.
6. Dzieci przyjmuje się do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
7. O przyjęciu dziecka do klasy pierwszej w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor z wyjątkiem dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły, które są przyjmowane z urzędu.
8. Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
9. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria, określone w Uchwale nr XV/135/2015 Rady Miejskiej Inowrocławia z dnia 21 grudnia 2015 r., którym przyznaje się odpowiednią ilość punktów potwierdzonych dokumentami:
L.p.
Kryterium
Ilość punktów
Dokument niezbędny do potwierdzenia kryterium
1.
Rodzeństwo kandydata realizuje obowiązek szkolny w szkole pierwszego wyboru.
4
2.
Miejsce pracy jednego z rodziców znajduje się w obwodzie szkoły.
3
Dokument potwierdzający miejsce pracy
3.
Dziadkowie kandydata zamieszkują w pobliżu szkoły.
2
Oświadczenie rodzica
4.
Miejsce zamieszkania kandydata znajduje się w pobliżu obwodu szkoły.
1
Oświadczenie rodzica
10. Wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej składa się do dyrektora szkoły.
11. Wniosek zawiera:
1) imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL kandydata, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
2) imiona i nazwiska rodziców kandydata, adres miejsca zamieszkania rodziców
i kandydata;
3) adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców kandydata;
4) wskazanie kolejności wybranych publicznych szkół w porządku od najbardziej do
najmniej preferowanych;
12. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów określonych w ust. 9.
13. Oświadczenia, o których mowa w ust. 9, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
14. Wzór wniosku i wzory oświadczeń dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej szkoły www.sp10ino.edupage.org
15. W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w szkole opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.
16. Ustala się na rok szkolny 2024/2025 następujące terminy kolejnych czynności postępowania rekrutacyjnego:
Lp.
Rodzaj czynności
Termin
w postepowaniu rekrutacyjnym
Termin
w postępowaniu uzupełniającym
1.
Złożenie wniosku o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
od 4 do 8 marca
do 19 sierpnia
2.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną złożonych wniosków i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
od 11 do 18 marca
20 sierpnia
3.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
19 marca
21 sierpnia
4.
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia
od 20 do 21 marca
22 sierpnia
5.
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych
22 marca
23 sierpnia
17. Terminy rekrutacji ogłasza się na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Inowrocławia.
18. Postępowanie rekrutacyjne do klasy pierwszej przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
19. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
1) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, o której mowa ust. 21
2) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, o której mowa w ust.23;
3) sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
20. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do klasy pierwszej w szkole.
21. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do klasy pierwszej w szkole, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.
22. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc.
23. Listy, o których mowa w ust. 21 i 23, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia. Dzień podania do publicznej wiadomości listy, o której mowa w ust. 23, jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
24. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do klasy pierwszej w szkole.
25. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem, o którym mowa w ust. 25. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
26. Rodzice kandydata mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
27. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o którym mowa w ust. 28, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora danej publicznej szkoły przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
28. Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń uczęszcza do danej szkoły.
29. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w szkole, które przeprowadzały postępowanie rekrutacyjne, przez okres roku, chyba, że na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.