• Szkoła Promująca Zdrowie
        • Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promujacej Zdrowie

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza otrzymała certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie" z rąk wicedyrektora KPCEN - Pani Grażyny Szczepańskiej, wojewódzkiego koordynatora kujawsko-pomorskiej sieci szkół promujących zdrowie.

Kapituła SzPZ, przyznając szkole  Wojewódzki Certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie", uznała, że placówka nasza  promuje zdrowie, tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej i podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.Certyfikat został przyznany na okres 3 lat.

Edukacja prozdrowotna od kilku lat jest w szkole ważnym elementem pracy dydaktyczno - wychowawczej. W związku z prowadzonymi działaniami na rzecz promowania zdrowia oraz   aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu zrodził się pomysł zgłoszenia szkoły do udziału w projekcie ,,Szkoły Promujące Zdrowie”. Warunkiem uzyskania przez szkołę Certyfikatu było:

• Nawiązanie kontaktu z  wojewódzkim koordynatorem sieci szkół promujących zdrowie.
          • Złożenie pisemnej deklaracji w tej sprawie.
          • Zapoznanie rady pedagogicznej, rady rodziców, pracowników niepedagogicznych oraz uczniów z koncepcją, strategią i modelem tworzenia SzPZ i uzyskanie przychylności na realizację projektu.
          • Powołanie szkolnego zespołu i koordynatora.
          • Podjęcie systemowych działań w zakresie promocji zdrowia – diagnoza, planowanie, realizacja, ewaluacja.
          • Opracowanie przez szkołę raportu działań oraz zatwierdzenie go przez wojewódzkiego koordynatora SzPZ.

Przyznany szkole Certyfikat jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz stanowi wyraz uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej pracy i zaangażowania całego zespół nauczycieli  przy wsparciu pani dyrektor Aliny Pacholskiej oraz pielęgniarki,  rodziców i uczniów, którzy chętnie podejmowali się działań na rzecz promocji zdrowia.

Na tym nie kończą się jednak nasze zadania dotyczące promocji zdrowia. W dalszym ciągu będziemy tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników oraz będziemy podejmować nowe działania aby móc ubiegać się o nadanie kolejnych stopni Certyfikatu Szkół Promujących Zdrowie.

Aktywność szkoły na płaszczyźnie promocji zdrowia została w tym roku szkolnym doceniona i uhonorowana podwójnie, poprzez otrzymanie „Certyfikatu Szkoły Promującej Profilaktykę Onkologiczną” oraz Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Otrzymanie tak znaczących wyróżnień jest wspólnym sukcesem całej społeczności szkolnej i  stanowi dodatkową motywację w kontynuowaniu pracy szkoły, zmierzającej do wychowania zdrowych, aktywnych i szczęśliwych uczniów.