• Strona główna
 • RODO Na podstawie art. 37 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, s.1), zwanego jako ,,RODO” informujemy, że w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Administrator Danych Osobowych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych - p. Adama Mroczka, tel. +48 601 215 898, e-mail iodo@amster.eu
 • Szkoła Promująca Zdrowie
    • III Tydzień Zdrowia - 2014

    • W dniach 7 - 11 kwietnia obchodzimy  III Tydzień Zdrowia w naszej szkole pod hasłem ,,Chcę żyć zdrowo”.  Zdrowie jest najcenniejszym skarbem, który posiadamy. Aby służyło nam jak najdłużej, powinniśmy dbać o nie od najmłodszych lat. Cała społeczność szkolna podejmuje starania, aby zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie oraz nauczyć się, jak żyć zdrowo i w jaki sposób tworzyć  zdrowe środowisko. 7 kwietnia  gościliśmy w szkole dwóch pszczelarzy: Prezesa Koła Pszczelarskiego Pana Kazimierza Strzeleckiego, oraz Mistrza Pszczelarskiego Pana Andrzeja Wrzeszczyńskiego, członka Polskiego Związku Pszczelarskiego. Spotkanie z pszczelarzami poprzedziła degustacją  różnych gatunków miodu  oraz pieczywa pełnoziarnistego ufundowanego przez Państwa Jóźwiaków. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o walorach zdrowotnych miodu oraz spożywanego pieczywa., które są tak ważne w naszej diecie. Od pszczelarzy dzieci dowiedziały się o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć ul, przyrządy pszczelarza (ubranie, dymkę, ramkę), produkty wytworzone przez pszczoły, różne rodzaje miodu oraz inne wytwory wykonane na bazie wosku pszczelego. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali symboliczne słoiczki miodu z pasieki pana Wrzeszczyńskiego.

      

         Drugi dzień Tygodnia Zdrowia upłynął pod znakiem pieczywa i nabiału. Tego dnia spożywaliśmy produkty nabiałowe ufundowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Inowrocławiu oraz pieczywo pełnoziarniste z piekarni państwa Jóźwiaków. Na stoisku królowały m.in.: jogurty, serki, maślanka, twaróg oraz świeże, różnorodne pieczywo. Najbardziej smakował dzieciom  grecki jogurt z miodem, Uwagę uczniów przykuwały również plakaty na tablicach w holu szkoły zachęcające do aktywnego trybu życia, w połączeniu z właściwym odżywianiem. W bibliotece utworzono „Kącik literatury o zdrowiu” oraz wystawę ziół pt.:,,Leki z Bożej apteki”      

      

      

     Podsumowaniem wielu działań promujących zdrowy styl życia podejmowanych w ramach Tygodnia Zdrowia był apel pod hasłem ,,Chcę żyć zdrowo”. Było radośnie, kolorowo i wesoło. Poprzez piosenki, wiersze i inscenizację, uczniowie  opowiedzieli o tym, co należy zrobić, aby być zdrowym. Dzieci klas młodszych dumnie prezentowali hasła i krótkie wierszyki  dotyczące zdrowia: higieny, odżywiania, aktywnych form spędzania wolnego czasu.

     Na zakończenie zostały ogłoszone wyniki konkursu na logo naszej szkoły promującej zdrowie.

     Wybrano logo, które zaprojektowali wspólnie Martyna i Bartłomiej Łukomscy. Podsumowano również konkurs wiedzy o zdrowiu dla klas IV-VI. Pierwsze miejsce zajęła - Roksana Oczki kl. IV;  II miejsce- Jakub Jamroży kl.VI, Bartłomiej Łukomski kl.V, Dominika Kostuch kl.VI; III miejsce- Weronika Leszczyńska kl.VI, Tomasz Szarzyński kl.V.

      

     10 kwietnia w kolejnym dniu Tygodnia Zdrowia, dzieci wzięły udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazie ratowniczym, zorganizowanym i przeprowadzonym przez ratowników medycznych z firmy Medical-Trans w Inowrocławiu. Uczestnicy nie byli jedynie biernymi obserwatorami. Brali czynny udział w pokazach. Mieli okazję zapoznać się ze sprzętem ratowniczym, poznać wyposażenie karetki pogotowia i przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach. Dzięki spotkaniu uczniowie   dowiedzieli się, jak ważne jest bezpieczne i rozsądne zachowanie w różnych sytuacjach oraz jakie działania podjąć w sytuacji, gdy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie.Tego dnia dzieci miały  również możliwość pomiaru ciśnienia krwi oraz tętna dzięki zaangażowaniu Pani Marii Szarzyńskiej, dyplomowanej pielęgniarce z Powiatowego Szpitala Miejskiego im. L.Błażka w Inowrocławia a podczas przerwy śniadaniowej posilić się pełnoziarnistym chlebem z białym serem i miodem, aby mieć energię na całe przedpołudnie.

     Dnia 11 kwietnia odwiedziliśmy Gospodarstwo Pszczelarskie Państwa Elżbiety i  Zbigniewa Pawłowskich w Tupadłach. Młodzi przyjaciele pszczół mieli okazję posłuchać wielu interesujących szczegółów na temat  życia pszczół, pracy pszczelarza,  zwyczajach pszczelego rodu oraz w jaki sposób powstaje miód. Przymierzaliśmy ochronny strój pszczelarza, zaglądaliśmy do ula i przyglądaliśmy się pracy pszczół . Dzieci mogły także zobaczyć pszczelą matkę i dowiedzieć się, że Królowa nie opuszcza ula. Składa tylko jajeczka do komórek plastra przygotowanych przez robotnice. Jest rasowa i specjalnie oznaczona,. Zobaczyliśmy  przyrządy służące do produkcji miodu  oraz do odymiania pszczół. Uczyliśmy się jak należy zachowywać się w obecności pszczół, jak postępować, żeby pszczoły były zdrowe oraz jak chronić  środowisko naturalne, które ma wpływ na nieskażone produkty pszczele. Na zakończenie gospodarze poczęstowali wszystkich waflami z pysznym i zdrowym miodem. Państwo Pawłowscy bardzo angażują się w to co robią, dlatego warto takich ludzi poznawać. W imieniu wszystkich uczniów klasy V i VI podziękowaliśmy za wspaniałe zajęcia w terenie. To była naprawdę ciekawa lekcja przyrody i wielka radość poznawania. Nikt z nas nie spodziewał się tak serdecznego i hojnego przyjęcia!  U Państwa Pawłowskich czuliśmy się jak w rodzinie. Aż żal było odjeżdżać….

      

      

     Ostatni dzień obchodów III Tygodnia Zdrowia w naszej szkole upłynął pod znakiem dbałości o bezpieczeństwo i profilaktykę zdrowia. Uczniowie wzięli udział w wykładzie edukacyjnym z zakresu profilaktyki onkologicznej który poprowadził dr n. med. Tomasz Mierzwa. Wokół tej tematyki oscylowały także lekcje przeprowadzone przez pielęgniarkę szkolną we wszystkich klasach.  Z kolei przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu omawiali z młodszymi dziećmi jak ustrzec się przed czyhającymi niebezpieczeństwami  w  drodze do i ze szkoły.  Starsi uczniowie podczas spotkania z policjantami mogli dowiedzieć się o odpowiedzialności za słowa i czyny. Podczas spotkania zarówno młodszej grupy jak i starszej padało wiele pytań ze strony uczniów, co świadczy o dociekliwości i dużym zainteresowaniu poruszanymi  problemami.  Nie zabrakło ćwiczeń ruchowych podczas dużej przerwy,  kiedy wszyscy uczniowie mogli włączyć się w różne układy taneczne. Zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice bardzo zaangażowali się w realizację zaplanowanych działań w ramach III Tygodnia Zdrowia. Tegoroczne hasło „Chcę żyć zdrowo” nadal pozostaje aktualne.  Wprawdzie tydzień zdrowia dobiegł końca lecz nie jest to koniec troski i dbałości o zdrowie w naszej szkole.

      

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
   • sp10inowroclaw@poczta.onet.eu
   • (52) 35-27-262
   • ul. Stanisława Przybyszewskiego 119 88-100 Inowrocław
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Świetnie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit