• Strona główna
 • RODO Na podstawie art. 37 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, s.1), zwanego jako ,,RODO” informujemy, że w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Administrator Danych Osobowych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych - p. Adama Mroczka, tel. +48 601 215 898, e-mail iodo@amster.eu
 • Szkoła Promująca Zdrowie
    • Sprawozdanie 2014/2015

    • RAPORT Z ROCZNEJ DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY/PLACÓWKI UBIGAJĄCEJ SIĘ O PRZYJĘCIE DO KUJAWSKO-POMORSKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

     (szkoła/placówka w okresie przygotowawczym)

     RAPORT ZA OKRES  OD 01.09.2014.r. DO  31.08.2015r.

                                                                                        INFORMACJE PODSTAWOWE O SZKOLE/PLACÓWCE:

      

     Nazwa szkoły

     Szkoła Podstawowa nr 10 Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

     Adres

     ul. Przybyszewskiego 119,

     88-100 Inowrocław

     Gmina

     Inowrocław

     Powiat

     Inowrocław

     Tel./fax

     Tel/fax 52 352-72-62

     E-mail

     www.sp10ino.edupage.org.pl

     www

     sp10inowroclaw@poczta.onet.eu

     Dyrektor

     Alina Pacholska

     Liczba uczniów

     108

      

     Cel priorytetowy,, Zdrowe odżywianie uczniów, nauczycieli jako zdrowy styl życia dla całej rodziny”, kładąc w tym roku większy nacisk na kulturę spożycia posiłków.

      

     Sprawozdania z zaplanowanych działań:

      

     Lp.

     Działanie

     Termin

     Osoby odpowiedzialne

     Opis działania (co konkretnie zostało zrobione)

     Sposób sprawdzenia wykonania zadania

      

     1.       

     Karty obserwacji spożywania posiłków w szkole

     Dwa razy w semestrze

     Wychowawcy klas

     Wychowawcy klas  obserwowali czy uczniowie przynoszą do szkoły II śniadanie oraz jakie produkty wchodzą w jego skład.

     Karty obserwacji- wyniki obserwacji i wnioski kl.I-VI

     2.       

     Wystawka biblioteka, gromadzenie materiałów o zdrowiu

     cały rok

     Elżbieta Rynarzewska

     Stały kącik literatury o zdrowiu zawiera czasopisma, książki, publikacje, broszury.

     zdjęcia

     3.       

     Udział w programie „Śniadanie daje moc”

     Październik/listopad

     Barbara Herrmann

     Uczniowie klas 0-3 przyłączyli się do ogólnopolskiego programu, będącego elementem edukacji zdrowotnej. Każda klasa 7 listopada przygotowała zdrowe śniadanie. Pracowali wszyscy, do pomocy zaangażowali się rodzice. Na stołach pojawiły się kanapki, tosty,  sałatki, soki, bukiety warzyw i owoców oraz przetwory mleczne. Pamiętaliśmy o higienie sporządzania posiłków oraz estetyce podania i kulturalnym spożywaniu.

      

      

     Sprawozdanie, zdjęcia i notatka na www szkoły

     certyfikaty przyłączenia się do programu

     4.       

     Udział w programie„Owoce i warzywa  w szkole”

     cały rok

     Dyrektor szkoły

     Uczniowie trzy razy w tygodniu otrzymywali porcje warzyw i owoców, które wspólnie zjadali podczas przerwy śniadaniowej.

     Uczniowie 3 razy w tygodniu otrzymywali owoce i warzywa.

     5.       

     Udział w programie „Mam kota na punkcie mleka”

     Cały rok

     B Herrmann

     H. Miler-Slawiczek

     A. Marszałkowska-Zaleta

     W ramach programu :”Mam kota na punkcie mleka” w klasie III zostały zrealizowane zajęcia dotyczące mleka i jego przetworów. Dzieci pogłębiały wiedze dotyczącą substancji odżywczych mleka i jego przetworów. Podczas zajęć dzieci korzystały z platformy komunikacyjnej www.mamkotanapunkciemleka.pl, gdzie uczniowie znaleźli interesujące przepisy mleczne, gry, zabawy i łamigłówki, które dodatkowo uatrakcyjniły zajęcia.

     Uczniowie klasy V poznawali na czym polega bogactwo mleka i jego przetworów. Dowiedzieli się jak powstaje masło, śmietana czy maślanka, dla utrwalenia zdobytej wiedzy uzupełniali specjalne książeczki z zadaniami na temat mleka. Podczas Tygodnia zdrowia reklamowali swoje ulubione produkty mleczne i częstowali nimi kolegów z klasy.

     Uzupełnione książeczki dzieci, zdjęcia

     Uczniowie klas II i IV otrzymali broszury oraz zestaw do gier.

     Rodzice na zebraniach otrzymali broszury informacyjne

     6.       

     Wycieczka do pijalni wód mineralnych i palmiarni

     Marzec/Kwiecień 2015

     Renata Wilbik

     Uczniowie z klas 1-3 dnia 29.04.2015 odbyli wycieczkę do Pijalni Wód - Palmiarni "Inowrocławianka" , mieszczącej się w Parku Solankowym Oprócz miejscowych wód mineralnych "Inowrocławianki” i "Jadwigi”, można było skosztować również leczniczych i mineralnych wód z kilku polskich uzdrowisk. W Palmiarni niczym w tropikach było aż gęsto od  roślin. Wysokie i rozłożyste palmy, juki, fikusy, kaktusy, drzewo cytrynowe, bambusy i bananowce. Uroku dodało oczko wodne ze złotymi rybkami. Wśród roślinności w klatce mieszkają ptaki zeberki. .

     Informacja na www szkoły

     7.       

     Tydzień zdrowia – prezentacja różnych dyscyplin sportu

     13 – 17 kwietnia 2015

     Wychowawcy klas

     Tydzień Zdrowia w tym roku odbył się pod hasłem " Aktywnie po zdrowie". Codziennie uczniowie wraz z nauczycielami realizowali różnorodne zadania z dziedziny aktywności ruchowej i zdrowego żywienia. Mieli możliwość trenowania pod okiem instruktorów: pana Krzysztofa Brossa, pana Albina Grablewskiego oraz Daniela Gorczycy. Poznawali tajniki gry w Rugby TAG, tenisa ziemnego, wzięli udział w zajęciach gimnastyki i akrobatyki, karate i samoobrony. Zajęcia odbywały się również w godzinach popołudniowych w siedzibach klubów sportowych. Nie zabrakło spotkania z przedstawicielami Policji, którzy przypomnieli zasady ruchu drogowego, a w szczególności zasady bezpiecznej jazdy na rowerze. Ukoronowaniem tygodnia zdrowia był mecz piłki nożnej uczniów klas IV – VI oraz gra „dwa ognie” w klasach I- III. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w przerwach w ruchu podczas których tańczono i uprawiano marszobieg.
     W czasie przerw społeczność szkoły miała możliwość degustacji wyrobów mlecznych ufundowanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Inowrocławiu oraz pieczywa pełnoziarnistego z piekarni państwa Jóźwiaków. Wszyscy zajadali się domowymi konfiturami, dżemami i sałatkami warzywnymi. W bibliotece można było zwiedzać ziołową aptekę. Uczniowie odwiedzili również Regionalne Centrum Krwiodawstwa.
     Wszystkim działaniom towarzyszyły liczne konkursy, prezentacje, quizy i apele promujące zdrowy styl życia.
     Zarówno rodzicom, dopingującym i motywującym swoje pociechy, jak i uczniom podobała się formuła promocji zdrowego stylu życia. (spr. zał.)

      

     Projekt, sprawozdanie, zdjęcia na www szkoły

     8.       

     Na sportowo duża przerwa

     Raz w miesiącu

     M.Marcjan,

     A. Pacholska

     Celem akcji było przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia i racjonalnego, aktywnego i bezpiecznego sposobu spędzania czasu na przerwach. „Aktywne przerwy” organizowane są na boisku lub holu szkoły. Nauczyciele, wyznaczeni lub chętni uczniowie przygotowują zabawy ruchowe lub opracowują choreografię do wybranych przez siebie utworów muzycznych. Uczniowie uczyli się poprzez zabawę. Taka forma spędzania czasu podczas przerw, daje możliwość rozładowania energii w sposób pozbawiony znamion agresji. Ważne jest to zwłaszcza zimą, gdyż pogoda uniemożliwia im zabawy na boisku szkolnym.

     Notatka i zdjęcia na www szkoły

     9.       

     Szkolny konkurs wiedzy o zdrowiu i sporcie dla klas 4-6

     27 marca 2015r.

     Anna Witecka-Słomion, Elżbieta Rynarzewska, A. Pacholska

     W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas IV – VI. Uczniowie  w czasie 45 min. rozwiązywali test  zawierający pytania zamknięte z zakresu wiedzy dotyczącej sportu, zdrowia oraz  wszelkich form aktywności ruchowej.

     Regulamin i protokół konkursu

     10.    

     Szkolny konkurs plastyczny" Żyj zdrowo-aktywnie, na sportowo"  dla klas 0-6.

     I semestr

     Barbara Herrmann

     W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Każda klasa miała przydzieloną inną technikę wykonania prac. Podczas Tygodnia Zdrowiaw holu szkoły odbyła się wystawa pokonkursowa najciekawszych prac uczniów.

      

     Regulamin i protokół konkursu, wystawa pokonkursowa na holu szkoły

     11.    

     Przedstawienie o tematyce zdrowotnej – scenki klasy 4-6.

     II semestr/kwiecień

     Grażyna Jaśniowska

     Uczniowie klasy IV przygotowali przedstawienie pt. „Żyj zdrowo”. Zaprezentowali je podczas apelu społeczności szkolnej. Czwartoklasiści, poprzez wywiad z kobietą 105-letnią, promowali zdrowy styl życia wśród kolegów. Uświadomili im, że należy dbać o zdrowie, propagować zachowania i kształtować postawy prozdrowotne, ważne są nawyki żywieniowe. Zdrowa żywność ma wiele wartości odżywczych, pomaga dbać o zdrowie, wpływa na samopoczucie, a żywność „śmieciowa” szkodzi i wywołuje choroby.

     Scenariusz przedstawienia, zdjęcia na www szkoły

     12.    

     Przedstawienie o tematyce zdrowia – scenki klasy 0-3.

     II semestr/kwiecień

     Barbara Herrmann

     Uczniowie klasy 2 przygotowali montaż słowno- muzyczny na temat zdrowia. Znalazły się w nim wiersze M. Strzałkowskiej ; Na zdrowie;, W. Chotomskiej; Kabaret na jednej nodze;, piosenka z repertuaru M. Rodowicz; Gimnastyka;, pląs; Głowa, ramiona, kolana, pięty...; oraz tańce z elementami gimnastyki i zumby.

      

      

      

      

     Scenariusz przedstawienia, zdjęcia na www szkoły

     13.    

     Prezentacja multimedialna o tematyce dotyczącej sportu dla klas  4-6.

     kwiecień/maj

     Małgorzata Marcjan

     Uczniowie kl.VI  przygotowali na zajęciach komputerowych prezentację na temat różnych dyscyplin sportu oraz o znanych polskich sportowcach, pn.: "W zdrowym ciele zdrowy duch", którą zaprezentowali podczas apelu  z okazji Tygodnia Zdrowia.

     Prezentacja

     14.    

     Wykonanie i degustacja oraz estetyczne podanie, kultura spożycia  przez uczniów zdrowych posiłków klasy

     1-6.

      kwartalnie

     Wychowawcy klas

     W miesiącach IX , III i VI uczniowie wszystkich klas przygotowywali w klasach II  śniadanie zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania, zwracając szczególną uwagę na estetykę podania posiłku.

     Zdjęcia i notatki na www szkoły

     15.    

     Konkurs literacki „Fraszka o zdrowiu” dla klas 4-6.

     II semestr

     Grażyna Jaśniowska

     Celem konkursu było skierowanie zainteresowania i uwagi uczniów klas IV-VI na istotne problemy zdrowotne, propagowanie wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia, stwarzanie sytuacji do kształtowania w uczniach postawy prozdrowotnej. Uczniowie ułożyli własną, krótką fraszkę, zawierającą w swojej treści pochwałę zdrowego trybu życia. Utwory miały zabarwienie humorystyczne bądź były poważny w zależności od zamysłu autorów Wpłynęły 22 fraszki o zdrowiu. Nagrodzono 7 osób i wyróżniono 5.

     Regulamin i protokół konkursu

     16.    

     Przegląd stołów świątecznych najpiękniej udekorowany stół świąteczny – estetyka podania posiłku klasy 0-6.

     I semestr, grudzień, wigilie klasowe, Wielkanoc

     E. Rynarzewska

     K. Kurtysiak

     „Najpiękniejszy stół wigilijny” pod taką nazwą po raz drugi w naszej szkle odbył się konkurs, który tym razem szczególnie skupił się na estetyce i kulturze podawania i spożywania wigilijnych potraw. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie stołów. Wykazali się znajomością tradycyjnych potraw wigilijnych oraz zwyczajów świątecznych a także umiejętnością eleganckiego nakrycia stołu.

     Dyplomy dla klas, sprawozdanie z działalności S.U,;notatka i zdjęcia na www szkoły

     17.    

     Propagowanie zdrowego stylu życia w edukacji polonistycznej.

     cały rok

     Grażyna Jaśniowska

     Poprzez wiersze, postawy bohaterów opowiadań i powieści,  uczniowie poznali wartość zdrowego stylu życia.

     notatki

     18.    

     Konkurs „Zdrowe właściwości ziół”.

     II semestr

     Klasy 1-3 Anna Witecka-Słomion, E. Rynarzewska

     Konkurs odbył się w bibliotece szkolnej, w dniu 17 kwietnia 2015r., o godz.12.40. Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie i  słowna prezentacja na temat zdrowotnych właściwości wybranego przez siebie zioła, zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami.

      

     Regulamin i protokół konkursu, zdjęcia i notatka na www szkoły

     19.    

     Leki z domowej apteki , czyli o zdrowotnych właściwościach ziół - biblioteka/prezentacja , możliwość degustacji świeżych ziół

     II semestr

     E. Rynarzewska,

     A. Witecka-Słomion

     W ramach Tygodnia Zdrowia w bibliotece szkolnej zaprezentowana została wystawa różnorodnych ziół z możliwością degustacji. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą historii zielarstwa.

     Zdjęcia i notatka na www szkoły

     20.    

     Współpraca z mleczarnią i piekarnią – promocja zdrowego żywienia.

     II semestr

     Anna Witecka-Słomion

     Barbara Herrmann

     W ramach Tygodnia Zdrowia odbyły się degustacje produktów nabiałowych ufundowanych przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską "Cuiavia" w Inowrocławiu oraz pieczywa pełnoziarnistego z piekarni p.Jóźwiaków.

      Notatka i zdjęcia na www szkoły

     21.    

     Realizacja programów ”Nie pal przy mnie”, „Czyste powietrze wokół nas” „Znajdź właściwe rozwiązanie”

     Cały rok

     K. Kurtysiak

     Wychowawcy zostali zapoznani z programami oraz otrzymali scenariusze i materiały do proponowanych zajęć warsztatowych. Każdy wychowawca przeprowadził 5 krótkich zajęć dotyczących profilaktyki antynikotynowej. Dzieci uczą się przede wszystkim reagować i radzić sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Dzięki realizacji programu podnosimy również świadomość rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy

      

     Sprawozdania z realizacji programów

     22.    

     Realizacja programu „ Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną”

      IX- X

     K.Kurtysiak

     A.Witecka-Słomion

     Poprzez zaplanowane działania w oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem realizowaliśmy program „ Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną”

     Szkoła otrzymała certyfikat i tytuł Szkoła Promująca Profilaktykę Onkologiczną.(spr.zał)

     Sprawozdanie, prezentacja multimedialna

     Certyfikat oraz tytuł szkoły Promującej profilaktykę onkologiczną

     23.    

     Realizacja ogólnopolskiej kampanii  „ Zachowaj trzeźwy umysł”

     IX- X

     K.Kurtysiak

     Czas trwania 01.04-30.11.2014r. realizacja konkursów, współpraca z Ośrodkiem Profilaktyki Uzależnień w Inowrocławiu, biurem kampanii w Poznaniu, przesyłanie informacji (spr. zał)

     Str. Szkoły

     Str KampaniaZTU

     Certyfikaty dla opiekunów

     23.

     Pedagogizacja rodziców

      II semestr

     K.Kurtysiak, wychowawcy

     Spotkanie z p.Ireną Grankowską z TKPD w Inowrocławiu pt.”Pozwólmy dzieciom żyć szczęśliwie.”dn 26.o3.2015r. Rozmowa nt zajęć warsztatowych prowadzonych w szkole oraz poszukiwanie sposobów na szczęśliwe dzieciństwo.

     Str. szkoły

      

     Zadania zrealizowane poza planem:

      

     Lp.

     Działanie

     Termin

     Osoby odpowiedzialne

     Opis działania (co konkretnie zostało zrobione)

     Sposób sprawdzenia wykonania zadania

      

     1.       

     Szkolny Klub Bezpieczeństwa

     od 22.09.2015r.

     K.Kurtysiak

     Realizacja od  22.09.2014r.zadania dotyczące bezpieczeństwa w szkole, w najbliższym otoczeniu, w mieście oraz działania związane z ekologią. (spr zał)

     Sprawozdanie, informacje na www szkoły, w zakładce Szkolny Klub Bezpieczeństwa

     2.       

     Kampania„Powstrzymaj pijanego kierowcę”

      

      

     K.Kurtysiak

     W ramach Kampanii, której celem było przekonać do reagowania na widok podejrzanie zachowującej się osoby, prawdopodobnie nietrzeźwej, która kieruje lub zamierza kierować samochodem uczniowie zrealizowali następujące działania: przygotowywali gazetki tematyczne,  komiks nt” Powstrzymaj pijanego kierowcę ”kl. I-III, projekt ulotki profilaktycznej kl.IV-VI oraz brali udział w akcji Trzeźwy poranek w okolicy SP nr 10 w Inowrocławiu we współpracy z Policją oraz chłonkami  Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa.

     Sprawozdanie, zdjęcia oraz informacja na www szkoły

     3.       

     Udział w akcji "Bezpieczne wakacje"

     czerwiec

     nauczyciele

     W czerwcu bieżącego roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne wakacje. Głównym celem akcji było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa uczniów podczas spędzania wolnego czasu. Cel ten został osiągnięty poprzez działania edukacyjne promujące bezpieczne zachowania. Udział w akcji miał charakter masowy, wszyscy wychowawcy- poczynając od oddziałów  przedszkolnych a  kończąc na klasach szóstych - przeprowadzili zajęcia wychowawcze według gotowych scenariuszy. Wszyscy uczniowie  mieli okazję poznać  zasady  bezpiecznego podróżowania, spędzania wypoczynku w górach, nad morzem, bezpiecznego korzystania z Internetu

     sprawozdanie

     4.       

     Program "Chroń Dziecięce Uśmiechy"

     od września 2014 do lutego 2015 r.

     H. Miler-Slawiczek

     Nasi uczniowie klas I-VI w październiku i listopadzie 2014r. uczestniczyli w programie edukacyjnym w ramach akcji PCK  „Chroń dziecięce uśmiechy”. Dzięki nowoczesnym materiałom mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób w formie ćwiczeń, gier, quizów  poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby.

      

     Informacja na stronie www szkoły.

     Sprawozdanie semestralne z działalności SK PCK

     5.       

     Udział w Białej Sobocie

     16.05.2015.

     A. Witecka-Słomion

     Podczas akcji nasi uczniowie wraz rodzicami odwiedzili stoiska promujące zdrowy styl życia, skorzystali z  pomiaru ciśnienia krwi, wzrostu i wagi ciała . Uczniowie przeszli też kurs udzielania pierwszej pomocy, poprowadzony przez pracowników PCK oraz sprawdzili swoje wiadomości i umiejętności, rozwiązując  test na kartę rowerową. Dzięki starszym kolegom i koleżankom z gimnazjum poszerzyli swoją wiedzę na temat ziół i ziołolecznictwa oraz właściwości zdrowotnych rodzimych wód mineralnych. Gimnazjaliści zachęcali do dbania zęby i odwiedzania gabinetów stomatologicznych.

      

     6.       

     Dzień Anioła i Miłego Słowa

     12.02.2015r.

     E.Rynarzewska

     Samorząd Szkolny

     Uczniowie propagują „modę” na życzliwość, by stała się wciąż aktualnym trendem wśród  naszej szkolnej społeczności  poprzez   działania, które mają na celu tworzenie klimatu społecznego sprzyjającego dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, sprzyjają integracji społeczności klasowej i szkolnej oraz przyczyniają się do redukowania wszelkich niepożądanych zachowań wśród uczniów naszej szkoły. Na zajęciach komputerowych uczniowie wykonali emblematy z uśmiechem lub słoneczkiem, aureolką, wzięli udział  w konkursach ogłoszonych przez S.U.. Szkolne korytarze zamieniły się w Niebiańską Aleję  Życzliwości, na drzwiach zawisły wizytówki z cytatami o życzliwości. W holu szkoły wyeksponowano  „Szkolne Drzewo Miłych Słów” . W ramach   Święta na postaci Anioła przyczepione zostały skrzydełka wykonane przez uczniów każdej klasy, zawierające miłe słowa w myśl hasła „słowa uskrzydlają”. W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę aniołów. Zwieńczeniem  działań był apel podczas którego podsumowano konkursy i zrealizowane działania.

     Sprawozdanie, notatka i zdjęcia na www szkoły

     7.       

     Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej

     Cały rok

      

     W trosce o zdrowie dziecka, nasza szkoła organizuje zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla uczniów klas I-III.

     Tematyka zajęć obejmuje korekcję i profilaktykę wszystkich występujących wad postawy. W ramach zajęć przeprowadzane są też krótkie pogadanki o higienicznym trybie życia, zasadach prawidłowego siedzenia w ławce, przy komputerze oraz prawidłowym "bezpiecznym" wykonywaniu czynności domowych.

     Na zajęciach stosuje się różne metody i formy pracy uatrakcyjniające ich przebieg. Uczniowie poznają gry i zabawy rekreacyjne, które powinny sprzyjać wyrównaniu braku aktywności fizycznej, która jest jedną z głównych przyczyn nabytych wad postawy. Uczniowie są zachęcani do wykonywania  ćwiczeń korekcyjnych w domu - otrzymują zestawy ćwiczeń domowych dla poszczególnych wad postawy.

      

     Dziennik zajęć, notatka i zdjęcia na www szkoły

     8.       

     Zajęcia na pływalni

     Cały rok

     Wychowawcy klas I-III, n-l wych-fiz

     W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie naszej szkoły, począwszy od pierwszej klasy  wyjeżdżają na krytą pływalnię Park Wodny. Wyjazdy na pływalnię mają na celu nie tylko profesjonalną naukę pływania, ale również poprawę sylwetki. Dzieci oraz ich rodzice zgodnie przyznają, że jest to świetna forma zajęć rekreacyjno-zdrowotnych jakie proponuje szkoła.

     Dziennik lekcyjny, notatka i zdjęcia na www szkoły

     9.       

     Działania prozdrowotno-ekologiczne

     Cały rok

     A.Witecka-Słomion

     Udział w akcjach: Sprzątanie Świata, Dzień bez Samochodu, Dzień Ziemi

     Udział w sejmikach ekologicznych:

     SP2, Gimnazjum nr3

     Akcja nasadzania bratków w szkolnym ogródku" Bratamy się z naszą Ziemią"- kl.I-III

     Wycieczki przedmiotowe: Regionalna Instalacja do Spraw Przetwarzania Odpadów Komunalnych kl. III i IV, wycieczka do pijalni wód i palmiarni w "Solankach"

     Konkurs szkolny wiedzy prozdrowotno-ekologicznej

     Udział w konkursach międzyszkolnych: Konkurs wiedzy ekologicznej dla kl.III i IV, Konkurs wiedzy ekologicznej dla kl.ViVI, Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej„Ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych” , konkurs wiedzy prozdrowotno-ekologicznej "Zdrowie a środowisko", Konkurs chemiczny" Ochrona wód", Konkurs Przyrodniczy pt. „Flora i Fauna z plastiku” , Konkurs plastyczny "Ochrona polskich lasów", Konkurs na rymowankę" Na bogato i z rozumem"

     Wszystkie te działania miały na celu ukazanie zależności pomiędzy zdrowiem a środowiskiem, w którym żyjemy oraz  podniesienie świadomości prozdrowotno-ekologicznej wśród całej społeczności szkolnej.

     (spr. zał.)

     Sprawozdania, informacje i zdjęcia na www szkoły

     Regulamin i protokół szkolnego konkursu prozdr-ekol

     Karty wycieczki

     Dyplomy i podziękowania

     10.    

     Przedstawienie profilaktyczne" Mniam, mniam"

     21.05.2015.

     Katarzyna Kurtysiak

     Aktorzy z Grupy T" z Torunia z wystąpili z przedstawieniem profilaktycznym pt. "Mniam, mniam", w którym bohaterowie historyjki uwielbiają zajadać się słodyczami, jednak nie znając zasad zdrowego żywienia, pewnego dnia popadają w tarapaty.  Zabawne przygody bohaterów zachęcały do wspólnej zabawy z aktorami, a jednocześnie były niesamowicie pouczające. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali piosenkę „Warzywa jem”, przy akompaniamencie zespołu złożonego z naszych uczniów i nauczycieli grających na „warzywnych instrumentach”. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom, gdyż zabawny sposób przypomniało wszystkim o zdrowym odżywianiu, zdrowym stylu życia i walce   z uzależnieniami. Uczniowie na pewno zapamiętają  stwierdzenie:  "Jesteś tym co jesz.".

     Sprawozdanie, informacja i zdjęcia na www szkoły

     11.    

     Międzyszkolny konkurs "Na zdrowie" dla kl.II

     10.05.2015r.

     B.Herrmann

     K.Kurtysiak

     Celem zainaugurowanego przez naszą szkołę konkursu była promocja zdrowego stylu życia. Uczniowie  zmierzyli się z 12 zadaniami o charakterze praktycznym, m.in. rozwiązywali krzyżówkę, zagadki, rebus, odnajdywali różnice między obrazkami, wymieniali zdrowe danie, wykonywali działania, aby poznać hasło związane ze zdrowiem.

     Potokół konkursu, zdjęcia i notatka na www szkoly

     12.    

     Akcja "Mleko w szkole"

      Cały rok

     A.Pacholska

     Po raz kolejny kontynuowaliśmy akcję „Mleko w szkole”. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska"Cuiavia" dostarczała mleko dla wszystkich uczniów naszej szkoły 3 razy w tygodniu do końca maja(108 uczniów).

      

     Uczniowie 3 razy w tygodniu otrzymywali mleko

     13.    

     Ferie zimowe

     2.02-6.02.2015r.

     E.Rynarzewska

     Ferie zimowe nastawione były na aktywny wypoczynek: gry i zabawy  na powietrzu, zajęcia na pływalni, rekreacja i ruch  w Parku Uzdrowiskowym  Solanki, gry i zabawy sportowe w szkole.(spr.zał.)

     Program półkolonii, sprawozdanie,notatka i zdjęcia na www szkoły

     14.    

     Malucholada

     06.10. 2015r.

     H.Miler-Slawiczek

     Uczniowie kl.III oraz brali udział w Turnieju Sportowym "Malucholada" w Hali Widowiskowo-Sportowej w Inowrocławiu.  Uczniowie brali udział w  różnorodnych konkurencjach sprawnościowych, a także zadaniach  wiedzowych,  które przysporzyły sporo emocji.  . Naszym uczniom należą się specjalne brawa, gdyż jako jedyni startowali jako kompletny zespół klasy III. Koledzy i koleżanki z kl.I i II kibicowali i motywowali drużynę podczas zawodów.

     Sprawozdanie, zdjęcia i notatka na www szkoły

     15.    

     Warsztaty z dietetykiem

     20.10.2015r.

     K.Kurtysiak

     Uczniowie klas IV – VI brali udział w prelekcji przeprowadzonej przez dietetyka, p.Paulinę Orzechowską, z Centrum Dietetycznego NaturHouse. Spotkanie odbyło się w ramach III ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Uwaga Nadwaga”, promującej prawidłowe nawyki żywieniowe, które są jedyną skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości. Podczas spotkania specjalistka ds. żywienia zwróciła szczególną uwagę na konsekwencje  wynikające z nieprawidłowej diety, uczyła, jak komponować pełnowartościowy jadłospis oraz zachęcała do dbania o swoje zdrowie i podjęcia walki ze zbędnymi kilogramami, przy pomocy metod, które będą zdrowe i zaowocują zmianą sposobu żywienia na lepsze.

     Sprawozdanie, notatka i zdjęcia na www szkoły

     16.    

     Wycieczka do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Inowrocławiu

     16.04.2015r.

     H.Miler-Slawiczek

     Podczas wizyty na oddziale, uczniowie poznali skład i funkcje krwi oraz grupy i choroby krwi. Kierownik oddziału p. E. Pater wytłumaczyła uczniom, dlaczego ważna jest znajomość grup krwi w sytuacjach zagrożenia życia człowieka oraz uświadomiła znaczenie honorowego krwiodawstwa. Uczniowie na pamiątkę otrzymali długopisy oraz broszury informacyjne  na temat honorowego krwiodawstwa.

     Sprawozdanie, notatka i zdjęcia na www szkoły

     17.    

     Wycieczki na mecze ligowe

     Poznań  22.03.2015r.

     Warszawa 2.04. 2015r.

     Poznań 9.06.2015r.

     G. Jaśniowska

     M.Marcjan

     A.Witecka-Słomion

     Wyjazdy do Poznania i Warszawy odbyły się w ramach szerszych działań szkoły związanych z promocją aktywności fizycznej oraz aktywnego spędzenia czasu wolnego.

     Poznań - INEA Stadion - Lech Poznań- Legię Warszawa 2:1

     Warszawa- finał Pucharu Polski- Stadion Narodowy-Legia Warszawa- Lech Poznań 2:1

     Poznań- INEA Stadion - Lech Poznań- Wisła Kraków (spr.zał.)

     Sprawozdania, notatka i zdjęcia na www szkoły

     18.    

     Dzień Dziecka Dzień Sportu w "Prasłowiańskim Gaju" w Łojewie

     1. 06.2015r.

     Rada Rodziców

     K.Kurtysiak

     A.Marszałkowska-Zaleta

     Uczniowie brali udział w nauce strzelania z łuku, rzutu włócznią,  łapaniu kółka na patyk, wianka na miecz, „łowienia ryb”, układania puzzli z bogami Słowian, poszukiwaniu Świętowita w labiryncie i wielu innych konkurencjach. Każde poprawnie wykonane zadanie zostało nagrodzone orzechem i najlepsza z grup uzbierała ich 61, stając się tym samym zwycięską drużyną

     notatka i zdjęcia na www szkoły

     19.    

     Zawody rowerowe dla dzieci pn.:

     "Inowrocławski czar dwóch kółek"

     23.06.2015r.

     Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków przy ul. Wierzbińskiego 2.

      

     Wychowawcy klas

      

     notatka i zdjęcia na www szkoły

     20.    

     Udział w festynie" Inowrocław nie pali"

     22.06.2015r.

     M. Marcjan

     Organizator: Wydział  Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta Inowrocławia

     notatka i zdjęcia na www szkoły

     21.    

     Egzamin na kartę rowerową

      

     M. Marcjan

     A.Witecka-Słomion

      

     notatka i zdjęcia na www szkoły, protokół egzaminu

     22.    

     Apel poświęcony prawom dziecka

     15.06.2015r.

     K.Kurtysiak

      

     Sprawozdanie, notatka i zdjęcia na www szkoły

     23.    

     Akcja PCK „Gorączka złota”

     czerwiec 2015r.

     Uczniowie SK PCK

     Hanna Miler-Slawiczek

     Społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji PCK, która polegała na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Dzięki zbiórce dzieci z ubogich urodzin będą miały szanse spędzić wakacje poza domem i odreagować trudną sytuacje rodzinną i społeczną. Przez dwa tygodnie dzieci będą wypoczywać w górach, nad morzem i w innych regionach. Ponadto będą miały zapewnione zdrowe posiłki. Dzięki uczestnictwu w tej akcji uczniowie wyrażają swoją troskę o innych, o ich zdrowie!

     zdjęcia, dokumentacja

     24.    

     Akcja PCK „Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo”

     czerwiec 2015r.

     Uczniowie SK PCK

     Hanna Miler-Slawiczek

     Program „Godne dzieciństwo” to innowacyjny program PCK, w ramach którego zapewniona jest kompleksowa opieka dla każdego potrzebującego dziecka, dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Nasi uczniowie ze SK PCK zbierali pieniądze do specjalnych puszek PCK, które były przekazane do Rejonowego Oddziału PCK w Inowrocławiu i przeznaczone na zakup zdrowych obiadów dla dzieci z uboższych rodziny. Dbamy o zdrowie nie tylko własne, ale także innych potrzebujących!

     zdjęcia, dokumentacja

     25.    

     Akcja PCK „Kup koszulkę PCK!”

     luty 2015r.

     Uczniowie SK PCK

     Hanna Miler-Slawiczek

     Zyski ze sprzedaży koszulek PCK przeznaczona jest na działalność statutową PCK

     potwierdzenie wpłaty

     26.    

     Współpraca z pielęgniarką szkolną

     Cały rok

     Pielęgniarka szkolna

     ·aktualizacja dokumentacji medycznej uczniów

     ·badanie przesiewowe uczniów klas zero-trzy: pomiar wagi i wzrostu przy użyciu siatek centylowych, badanie ostrości wzroku, Cover Test, test Hirschenberga, badanie słuchu, sygnalizowanie występowania wad postawy

     ·rejestracja wyników testów, ich interpretacja i postępowanie poprzesiewowe

     ·wyłonienie grup dyspanseryjnych

     ·kierowanie w razie potrzeby do poradni specjalistycznych

     ·rozmowy indywidualne z uczniami, na temat promocji zdrowia

     ·krótkie pogadanki nt. „Higiena jamy ustnej dzieci i nastolatków”

     ·fluoryzacja preparatem Elmex i nauka szczotkowania zębów w ramach profilaktyki przeciwpróchniczej

     dokumentacja

      

     Udział nauczycieli , uczniów, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi w wykładach/spotkaniach/akcjach związanych z  programem Szkoły Promującej Zdrowie  - rok szkolny2014/2015

      

     Działanie

     Termin i miejsce

     Opis działania

     Sposób sprawdzenia wykonania zadania

      

     Akcja„Drzwi Otwarte" w Centum Onkologii w Bydgoszczy Rehabilitacji i Sportu

     4 października 2014r.- Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu Centrum Onkologii w Bydgoszczyu Aktywne

     Zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać niż leczyć” skorzystaliśmy z oferty badań profilaktycznych, m.in. pomiaru ciśnienia tętniczego, badaniu krwi, cytologii i mammografi,  jak również z infrastruktury Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARIS). Ciekawe okazały się wykłady edukacyjne dotyczące aktywności ruchowej i diety jako czynników ryzyka chorób nowotworowych. Spotkanie okazało się znakomitą okazją do pogłębienia naszej wiedzy z zakresu zachowań prozdrowotnych oraz szeroko pojętej promocji zdrowia .

     Sprawozdanie, notatka i zdjęcia na www szkoły, zaświadczenie o uczestnictwie

     Wykład edukacyjny z zakresu profilaktyki onkologicznej dotyczący Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem..

     16.10.2015r.- Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza  Inowrocławiu

     Wykład wsparty prezentacją multimedialną poprowadziła lek. med. Diana Łożyńska- Podhrebelna, specjalista z zakresu radioterapii onkologicznej z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Podczas spotkania prelegentka w ciekawy i przystępny sposób przekazała rzetelną wiedzę na temat  źródeł powstawania nowotworów, zakresu, w jakim styl życia wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworu oraz omówiła zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Pani doktor szczególnie zachęcała słuchaczy do wykonywania badań profilaktycznych i  podjęcia walki z otyłością,  poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i  poprawę sposobu żywienia. Spotkanie uzmysłowiło wszystkim, że problemy onkologiczne mogą dotknąć każdego, dlatego nigdy nie jest za późno aby zatroszczyć się o własne zdrowie i zadbać o  prawidłowe nawyki prozdrowotne.    

     Notatka i zdjęcia na www szkoły, kronika szkoły

     Wykład" Prawdy i mity o odchudzaniu"

     13.11.2014r. - Salonik Artystyczno-Literacki Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu

     Wykład poprowadził mgr Szymon Chrzanowki, specjalista w zakresie dietetyki i psychodietetyki. Poznaliśmy wady i zalety popularnych rodzajów diet oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Organizatorem wykładu była Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Urząd Miasta Inowrocławia.

     Zaświadczenie o udziale w wykładzie

     Akcja Mega Maraton Fitness

     22. 01.2015r.- "Solanki" Medical Spa

     Uczestnicy spotkania brali udział w zajęciach m.in. Indoor Cycling Fun, Power Step, Zumba, Turbo shock, Yoga, Zdrowy Kręgosłup oraz skorzystali z degustacji zdrowych przekąsek oraz porad instruktorów prowadzących zajęcia.

     Zaświadczenie o udziale w akcji

     Akcja „Drzwi Otwarte" w ramach 15 Światowego Dnia Walki z Rakiem

     7.02.2015r. Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

      

     Społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza skorzystała z zaproszenia Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego do udziału w akcji „Drzwi Otwarte" w ramach 15 Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania skorzystaliśmy z oferty bezpłatnych badań profilaktycznych oraz wzięliśmy udział w ciekawych wykładach i prezentacjach edukacyjnych w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu. Spotkanie uświadomiło nam, że zdrowie jest w naszych rękach, dlatego należy  systematyczne się badać, dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną, ograniczać nadmierne spożycie alkoholu i opalanie się, a także rzucić palenie.

     S Zaświadczenie o udziale w akcj, zdjęcia i notatka na www szkoły

     Warsztaty Zumby fitness

     8.03.2015r. Klub "Przydomek" Osiedlowej Spółdzielni Mieszkaniowej

     Nauczycielki i pracownice szkoły  zrelaksowały się podczas warsztatów tanecznych oraz wspólnie, miło spędziły czas podczas swojego Święta.

     Zaświadczenie o udziale w warsztatach

     Wykład " Profilaktyka raka piersi, samobadanie piersi"

     8.03.2015r.- Salon Kosmetyczny "Upiększarnia"

     w Inowrocławiu

     Wykład wsparty prezentacją poprowadziła pielęgniarka dyplomowana z Oddziału Opieki Paliatywnej Powiatowego Szpitala Wielospecjalistycznego im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu p. Mariola Skonieczna.

      

     Zaświadczenie o udziale w wykładzie

     Udział w "Białej Sobocie"

     16.05.2015r.-- Gimnazjum nr2

     Podczas akcji uczniowie wraz rodzicami, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odwiedzili stoiska promujące zdrowy styl życia, skorzystali z bezpłatnych badań krwi,  pomiaru ciśnienia krwi, wzrostu i wagi ciała.

     Notatka i zdjęcia na www szkoły

     Udział w wykładzie " Brak witamin jako czynnik sprzyjający powstawaniu chorób"

     9.06.2015r. w Solanki Medical SPA

     Wykład poprowadził Specjalista z dziedziny zdrowego odżywiania dr Roman Pawlak z East Carolina University w Stanach Zjednoczonych. Organizatorem wykładu była filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Inowrocławiu.

     Zaświadczenie o udziale w wykładzie

     Udział w wykładzie " edukacyjnym „Dieta na lato, czyli jak utrzymać wagę w okresie wakacyjnym"

     9.06.2015r Urząd Miasta Inowrocławia i Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

     Prelekcję wygłosił Szymon Chrzanowski (specjalista w zakresie dietetyki i psychodietetyki). Wykład odbył się w Saloniku Literacko-Artystycznymprzy ul. Jana Kilińskiego 16 w Inowrocławiu.

     Zaświadczenie o udziale w wykładzie

      

      

      

     Współpraca ze środowiskiem i instytucjami wspomagającymi  realizację w/w działań:

     -  Centrum Dietetyczne NaturHouse

     -  Wojewódzki Ośrodek Koordynujący - Centrum Onkologii  im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy

     -  Wydział Oświaty  Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia

     -  Wydział  Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta Inowrocławia

     -  Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Urzędu Miasta Inowrocławia

     -  Inowrocławska Fundacja Ekologiczna

     -  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Inowrocławiu

     -  Zakład Produkcji Wód, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Inowrocławiu

     -  Regionalna instalacja do przetwarzania odpadów komunalnych w Inowrocławiu

     -  Klub KSM „Przydomek”

     -  Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza

     -  Piekarnia-Cukiernia Piotr i Maciej Jóźwiakowie

     - ,,Cuiavia” Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Inowrocławiu

     -  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna  w Inowrocławiu

     -  Przetwórnia Owoców i Warzyw z Lubawy

     -  Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu

     -  Pielęgniarka szkolna

     -  Kościół pw. św. Antoniego w Inowrocławiu

     -  Kujawsko-Pomorska Akademia Sportu

     - Inowrocławski Klubu Kyokushin -Sekcja gimnastyki i Akrobatyki, - Sekcja Karate

     - Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu

     - Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu

     - Szkoła Podstawowa nr2 w Inowrocławiu

     - Solanki Medical SPA

      

     Monitoring podjętych działań.

      

     Wszystkie działania podjęte w roku szkolnym 2014/15 były systematycznie monitorowane, aby uzyskać jak najwięcej informacji do ewaluacji. Do ewaluacji wybrano następujące metody:

     - obserwację uczniów,

     - wywiad z rodzicami podczas spotkań klasowych

     - analizę wytworów pracy uczniowskiej, ich zaangażowanie w działania promujące zdrowie,

     - rozmowy z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły,

     - wymianę uwag, spostrzeżeń i własnych doświadczeń podczas spotkań Szkolnego Zespołu ds. Promocji Zdrowia,

     - informacje zwrotne od osób odpowiedzialnych za realizację zadań,

     - analizę dokumentów szkolnych

     - informacje ze strony internetowej szkoły

      

     Wnioski z przeprowadzonej ewaluacji:

      

      1. Większość uczniów dostrzega znaczenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia.
      2. Z rozmów z uczniami wynika, że w rodzinach  wzrosło zainteresowanie zdrowym stylem życia tj: zdrowym odżywianiem i podejmowaniem form aktywnego wypoczynku.
      3. Nasi uczniowie spożywają mniej chipsów i gazowanych napojów; wzrosło natomiast spożycie warzyw, owoców, soków i przetworów mlecznych.
      4. Uczniowie zwracają uwagę na estetykę podawania posiłku.
      5. W szkole promuje się zdrowy styl życia i współpracuje się w tym zakresie z rodzicami uczniów.
      6. Cała społeczność szkoły bierze udział w spotkaniach tematycznych z zakresu edukacji zdrowotnej zarówno w szkole , jak i poza nią.
      7. Uczniowie i rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły pozytywnie oceniają zmiany wprowadzone w szkole w związku z realizacją programu Szkoła Promująca Zdrowie.
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
   • sp10inowroclaw@poczta.onet.eu
   • (52) 35-27-262
   • ul. Stanisława Przybyszewskiego 119 88-100 Inowrocław
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Świetnie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit