• Tydzień Dobrego Chleba - 16-23.10. 2015

• W dniach 16-23 października 2015r. obchodziliśmy Tydzień Chleba w Szkole w ramach "Ogólnopolskiej Kampanii Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole", zorganizowanej przez Fundację Dobre Życie .

W ramach kampanii odbyło się w naszej szkole wiele działań, mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, zwrócenie uwagi na problem chleba oraz podniesienie świadomości na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie wypiekanego tradycyjnymi metodami.

Zwiastunem kampanii były kolorowe plakaty informujące o wydarzeniu oraz ciekawe powiedzenia i cytaty związane z tematyką chleba, które zdobiły drzwi klas. Podczas Międzynarodowego Dnia Chleba, tj. 16 października, w szkolnej bibliotece uczniowie obejrzeli film edukacyjny ukazujący etapy powstawania chleba, wystawę literatury o chlebie i gazetkę tematyczną dotyczącą produkcji pieczywa dawniej i dziś. Każdy odwiedzający bibliotekę otrzymał egzemplarz gazetki okolicznościowej poświęconej walorom zdrowotnym chleba i zdrowemu stylowi życia oraz obejrzał.

Wszyscy wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat wartości odżywczych chleba zachęcając do jego codziennego spożywania. Dzieci poznały pracę rolnika, młynarza i piekarza, uświadamiając sobie, jak ważną rolę pełni chleb w życiu człowieka oraz  jak wielu ludzi musi ciężko pracować, aby każdy z nas mógł ze smakiem zjeść świeżą, pachnącą kromkę chleba. Nauczyciele zwracali również uwagę na fakt, że coraz mniej piekarzy piecze chleb na zakwasie, przestrzegali przed chlebem upieczonym z mąki „z worka” oraz z zamrożonego ciasta. Najmłodsze dzieci brały udział w  zabawach badawczych z wykorzystaniem różnego rodzaju ziaren oraz dowiedziały się skąd bierze się mąka oraz jakie są jej  rodzaje a nabyte wiadomości utrwaliły wykonując historyjkę obrazkową pt.: „Od ziarenka do bochenka”. Dopełnieniem zajęć był udział  wielopokoleniowej zabawie w kole ze śpiewem ,,Mało nas do pieczenia chleba”. Ponadto uczniowie  mogli obejrzeć, dotknąć różnych rodzajów zbóż i nasion dzięki wystawie przygotowanej przez uczniów klasy I.  Podczas zajęć kółka plastycznego komponowano "wesołe" kanapki na bazie różnych gatunków chleba oraz warzyw, jajek, serów i wędlin. Uczniowie klasy III przygotowali zakwas, który po dojrzeniu posłuży jako baza do przyrządzenia żurka.   Na zakończenie kampanii, podczas przerwy śniadaniowej, zorganizowany został wielki kiermasz prozdrowotny, podczas którego uczniowie mogli skosztować różnych rodzajów chleba, samodzielnie wypieczonych przez uczniów i ich rodziców w domu oraz dostarczonych przez lokalną piekarnię Państwa Jóźwiaków. Podczas degustacji nie zabrakło informacji dotyczących wartości odżywczych różnych rodzajów chleba i jego zalet dla organizmu oraz przepisu na chleb na zakwasie.

Zdrowy styl życia jest nieodzownie połączony z ruchem, dlatego też uczestnicy wspólnie bawili się podczas przerwy, biorąc udział w zajęciach aerobiku.

Kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole” cieszyła się dużym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej, zwłaszcza uczniów. Mamy nadzieję, że udział w kampanii skłoni większość z dzieci i dorosłych do poszukiwań i dobrych wyborów tego, co zdrowe.