• Uczniowie

Klasa II

Klasa IV

Terapia logopedyczna.

Głównym jej zadaniem jest usuwanie wad i wszystkich nieprawidłowości związanych z mową. Rozpoczyna się ją od szczegółowej diagnozy oraz rozmowy z rodzicem - opiekunem, w celu zgromadzenia jak największej ilości informacji niezbędnych do zaplanowania trafnej i rzetelnej terapii. Kolejnym krokiem jest stworzenie indywidualnego planu terapii, dostosowanie metod oraz rodzaju ćwiczeń do indywidualnych potrzeb, możliwości i oczekiwań każdego dziecka.

Praca w domu

♦ Świadomie i systematycznie obserwuj dziecko.

♦ Analizuj przyrost umiejętności językowych swojego dziecka, a w wypadku słabego przyrostu skontaktuj się ze specjalistą .

♦ Zawsze mów zrozumiale do dziecka, starannie wymawiaj.

♦ Często nagradzaj dziecko - uśmiechem, słowem, gestem.

♦ Jak najwięcej czytaj  dziecku.

♦ Często baw się z dzieckiem, ucz je wyliczanek, prostych wierszyków i piosenek .

♦ Dbaj o dietę dziecka – zwłaszcza  o odpowiednią do wieku konsystencję pokarmów.

♦ Wykorzystuj sytuacje z życia codziennego do gimnastykowania narządów artykulacyjnych.

♦ Pozwól dziecku wylizać talerz po pysznym obiedzie, oblizać się po zjedzeniu loda .

♦ Mów  wszystko ,co robisz z dzieckiem np. "a teraz myjemy rączki".

smiley UCZ  DZIECKO SAMODZIELNOŚCI W KAŻDEJ DZIEDZINIE ŻYCIA!

sad NIE PORÓWNUJ Z INNYMI DZIEĆMI!

Rozwój mowy

Życie płodowe - etap przygotowawczy
          (Między 3 - 9m.ż. płodowego wykształcają się narządy mowne i usprawnia się ich funkcjonowanie.)

• 4 m. życia płodowego - dziecko odczuwa zjawiska rytmiczne
          • 5-6 m. życia płodowego - odczuwa bodźce akustyczne
          • 6-7 m. życia płodowego - potrafi ssać palec i płakać
          • 6-9 m. życia płodowego - zatrzymuje w pamięci glos matki

do 1 roku życia - tzw. okres melodii i apelu

• głużenie - forma ćwiczeń artykulacyjnych
          • gaworzenie - forma ćwiczeń słuchowych
          • około 1 r.ż. świadomie wypowiada kilka samogłosek a, e czasami i , a także kilka spółgłosek m, b, n, t, d oraz j

do 2 roku życia - okres wyrazu

• Dziecko potrafi użyć wszystkich samogłosek ustnych i y e a u o oraz kilka kolejnych spółgłosek p, m, b, n, t, d ś, k,(ki)
          • NIE MARTW SIĘ JEŚLI między 2 a 3 rokiem życia twoje dziecko zamienia "k" na "t" wymawia np. zamiast "kot"- "tot" lub upraszcza słowa .

do 3 rok życia - okres zdania

• Znaczny postęp w rozwoju mowy dziecka.
          • Wypowiada wszystkie samogłoski: a o u e i y ą ę
          • Wypowiada spółgłoski : p,b,m, p', b', m', w', f, w', f', ś, ź, ć dź, k, g, k', g', ch, t, d, n, l, ł, j
          • CZĘSTO MIĘDZY 2 -3 ROKIEM W MOWIE DZIECKA WYSTĘPUJE HIPERPOPRAWNOŚĆ

między 3 - 7 r.ż. okres swoistej mowy dziecięcej

• dziecko wymawia głoski wszystkie podane poprzednio oraz s, z, c, dz, pod koniec 4 r. ż głoskę r , a między 4 - 5 r.ż głoski sz, ż, cz, dż
          • WYMOWĘ POSZCZEGÓLNYCH GLOSEK DZIECKO PRZYSWAJA STOPNIOWO OD NAJŁATWIEJSZYCH DO NAJTRUDNIEJSZYCH POD WZGLĘDEM ARTYKULACYJNYM!

między 7 - 10 r.ż. okres opanowania podstaw języka

• Dziecko znacząco rozwija zasób słów, które używa i które potrafi zrozumieć; rozwija składnię.

Logopedyczne wierszyki

Szczeniak

"W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu, szepce szczygieł w szczelinie, szczeka szczeniak w Szczuczynie, piszczy pszczoła pod Pszczyną, świszcze świerszcz pod leszczyną, a trzy pliszki i liszka taszczą płaszcze w Szypliszkach".

Czyżyk

"Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek, po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem".