• Strona główna
 • RODO Na podstawie art. 37 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, s.1), zwanego jako ,,RODO” informujemy, że w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Administrator Danych Osobowych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych - p. Adama Mroczka, tel. +48 601 215 898, e-mail iodo@amster.eu
 • Biblioteka
    • Wydarzenia

    • 2020/2021

     Narodowe czytanie w SP 10

     2019/2020

      

     Narodowe Czytanie w SP nr 10

     „Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany nowele polskie” - napisał w swoim liście do Polaków Prezydent RP Andrzej Duda.

     Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 już 6 września włączyli się w Narodowe Czytanie, któremu patronuje Andrzej Duda. Początek akcji stanowiło odczytanie  listu Prezydenta RP, z którego uczestnicy dowiedzieli się, że to już ósmy raz odbywa się ogólnopolskie poruszenie Polaków związane z czytaniem rodzimej literatury. Tego dnia czytano wybrane nowele z listy Prezydenta RP. Głosy czytających rozbrzmiewały  zarówno w bibliotece jak i w salach lekcyjnych, ponieważ  w akcji wzięła udział cała społeczność szkoły. W bibliotece szkolnej zaprezentowana została wystawa eksponująca okolicznościową literaturę dostępną w bibliotece. Najmłodsi uczestnicy na pamiątkę otrzymali zakładki do książek. Czytanie trwało od godziny 9.30 do 14.00.

      

     Osiem lektur na ósme #NarodoweCzytanie 

     Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 10 odbędzie się 06 września w godz.  9.30-14.00. Uczestnikami akcji są uczniowie klas I-VIII.                                                     

       W programie: 

     - odczytanie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji VIII edycji Narodowego Czytania,  - informacja na temat przeprowadzonych już ogólnopolskich akcji Narodowego Czytania w Warszawie,  - czytanie wybranych nowel z listy Prezydenta RP przez zaproszonych gości, dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców oraz uczniów.

     Harmonogram czytania:

     Klasa 1 - 9.30 do 9.50 w bibliotece        

     Klasa 2 – 9.50 10.10 w bibliotece

     Klasa 3 – 10.10 10.30 w bibliotece

     Klasa IV – 11.50 – 12.20 sala 6 

     Klasa V – 11.50 – 12.20 sala 3 

     Klasa VI – 8.45 – 9.05 sala 6 

     Klasa VII – 12.45 – 13.05 sala 10b 

     Klasa VIII – 13.40 – 14.00 sala 6 

      

     2018/2019

     18 VI "X Imieniny Jana" 

     Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę okolicznościową w holu szkoły podczas  obchodów X Imienin Jana: „Szkoła do której chodził Jan Kasprowicz”; „Nadanie szkole imienia”; "Zapisane w kronice szkolnej”; „Nasz Patron Jan Kasprowicz”; „Szkoła dzisiaj”.

      

     13 V Akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie czyli #przerwanaczytanie2019

     13 maja 2019r. w naszej szkole  miało miejsce ciekawe wydarzenie czytelnicze. Tego dnia cała społeczność szkoły wzięła udział w IV Przerwie na czytanie - ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie #przerwanaczytanie2019. Akcję czytelniczą przeprowadzono na terenie szkoły podczas przerw międzylekcyjnych. W tym czasie  uczniowie wszystkich klas, dzieci z „zerówki”, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz inne chętne osoby, czytały książki w wybranych przez siebie miejscach.Jedni wybrali boisko, inni usadowili się w piaskownicy lub na placu zabaw czy w bibliotece. Najmłodszym uczniom głośno czytali nauczyciele w utworzonej dla nich „Strefie Czytania”. W akcję włączyły się także dzieci przebywające w świetlicy i oczywiście nie zabrakło rodziców. Można śmiało powiedzieć, że tego dnia w  SP 10 było bardzo dużo zaczytanych osób

      

     19 XI 2018 Pasowanie na czytelnika

      Od dzisiaj tj. 19 listopada uczniowie klasy pierwszej mogą wypożyczać książki w szkolnej bibliotece, gdyż to właśnie tego dnia dzieci zostały przyjęte w poczet czytelników. Zanim jednak uczniowie mogli samodzielnie korzystać z biblioteki, musieli wykazać się umiejętnością czytania oraz zdobytą wiedzą dotyczącą książek i biblioteki. Uczniowie bez trudu wskazali miejsce w bibliotece, gdzie znajdują się książeczki dla dzieci. Dzieci znały regulamin wypożyczania książek i korzystania z czytelni, samodzielnie przeczytały prośby książki. Mali uczniowie wykazali się także znajomością symboli narodowych. Z książki pt. „Konstytucja Polski dla dzieci” pierwszoklasiści dowiedzieli się, co to jest patriotyzm i w jaki sposób nawet dzieci mogą wykazać się postawą patriotyczną. Po tej lekturze dzieci wymieniły nazwiska znanych Polaków, których zaliczyły do grona patriotów. Na koniec młodzi czytelnicy utworzyli z literek hasło „Kocham Polskę”. Po takich ciężkich zmaganiach nadszedł czas pasowania. Uroczystego pasowania na czytelnika dokonała Pani dyrektor Beata Świtalska w obecności wychowawczyni Pani Katarzyny Kurtysiak i bibliotekarki Pani Elżbiety Rynarzewskiej. Na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplomy, zakładki oraz okolicznościowe znaczki. Teraz mali czytelnicy mogli samodzielnie wypożyczyć swoje pierwsze książeczki. Pani dyrektor życzyła dzieciom, aby nigdy nie zabrakło im tego entuzjazmu i zapału do czytania książek, bo to one wprowadzają czytelników w cudowny świat wiedzy i wyobraźni. Na koniec pani dyrektor oraz pani wychowawczyni przeczytały dzieciom fragment legendy o początkach państwa polskiego.

     Sto minut czytania na stulecie odzyskania niepodległosci

      Pod takim hasłem biblioteka szkolna zaprosiła uczniów i nauczycieli do wspólnego czytania fragmentów utworów z  Listy 44 tekstów Antologii Niepodległości”. Czytanie odbywało się w bibliotece na każdej dużej przerwie od 5 do 16 listopada.  Uczniowie oraz nauczyciele chętnie włączyli się w tę inicjatywę, a wszystko to dla Niepodległej. Szczególnym powodzeniem cieszy się także wystawa  w bibliotece pn. „Pamiątki z tamtych czasów” oraz „Dzieje Herbu”. Uczniowie uczą się historii  poprzez obcowanie z eksponatami, a są tu zdjęcia, stuletnie książki, monety i banknoty z tamtych czasów. Uwagę wszystkich przykuwają barwne herby, które zmieniały sie na przestrzeni wieków. Wystawa ukazuje też patriotyzm uczniów naszej szkoły, którzy strajkowali w obronie  języka polskiego w 1906 roku jak głosi zapis w kronice szkolnej. Podczas spotkań w bibliotece uczniowie wykonywali kotyliony narodowe oraz kartki z życzeniami dla Polski

     29 X 2018 - Obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych

             W poniedziałek 29 października po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy święto biblioteki szkolnej. Przed wejściem do biblioteki zaprezentowana została gazetka ścienna promująca Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych oraz działalność naszej szkolnej biblioteki. Z tej okazji także, przygotowana została wystawa nagrodzonych zakładek do książek i plakatów promujących czytanie, wykonanych w ramach konkursów przez uczniów wszystkich klas.  Uczniowie klasy piątej wzięli udział w zabawie „Czyja to karykatura”, przeprowadzili na sobie psychotest: „Powiedz mi co czytasz, a ja powiem Ci, kim jesteś…..” oraz szukali bohaterów literackich w zagadkach. Młodsze klasy od tego dnia będą tworzyły „pociąg do książek” i „węża czytelniczego”, których elementami będą przeczytane przez uczniów książki.

     „Przedwiośnie” czyli Narodowe Czytanie

        W dniu 8 września 2018 r. punktualnie o godzinie 12.00 w Szkole Podstawowej nr 10 im Jana Kasprowicza zaczęło się „Przedwiośnie”. Stało się tak za sprawą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w którą po raz kolejny włączyła się „Dziesiątka”. W tym roku w holu szkoły, ze względu na niesprzyjającą pogodę, fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czytali absolwenci szkoły oraz nauczyciele. Wśród słuchaczy obecni byli także rodzice oraz młodsi uczniowie. W holu szkoły zaprezentowana została okolicznościowa wystawa, dotycząca życia i twórczości pisarza, połączona z prezentacją literatury dostępnej w bibliotece. Najmłodsi uczestnicy mogli zaprezentować własne wyobrażenie przedwiośnia poprzez wykonanie obrazków ukazujących piękno przyrody. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali okolicznościowe zakładki do książek.

     2017/2018

     27 lutego 2018 r VII Dzień Anioła i Miłego Słowa  pod hasłem:

      

     „Kto chętnie miłe słowa innym rozdaje, temu Anioł Życzliwości skrzydeł dodaje….”

     Podczas Dnia Anioła i Miłego Słowa wszyscy w szkole wzajemne obdarowywali się aniołami, którym dorysowali uśmiech,  wypisali miłe słowa lub życzenia. Anioły przez cały dzień można było otrzymać w bibliotece. Wystawa aniołów w bibliotece szkolnej przyciągała zaciekawionych uczniów. Poza oglądaniem eksponatów w bibliotece szkolnej można było wylosować cytaty, sentencje, aforyzmy  z dobrym słowem dla siebie. Było to „Dobre słowo dla każdego”.

      

     20 - 24 listopada - Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

     Z okazjiŚwiatowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna ,

     zaprosiła  dzieci z klas 0 – III do świętowania razem z misiem. Z tej okazji w ciągu całego tygodnia na młodszych czytelników czekały w bibliotece różne ciekawe zajęcia. W programie znalazły się:

     - „Dobre misia zachowanie, niech moim zwyczajem się stanie” czyli dobre maniery zawsze dobre,

     - Bohaterowie bajek o misiach kącik „Misiowe lekturki” -  książki popularnonaukowe o niedźwiedziach oraz pozycje z literatury dziecięcej,

     - Znane powiedzonka Kubusia Puchatka,

     - Jak zdobyć Order Troskliwego Misia – opowiadanie „Zielony Miś”

     - Zabawy manualne: misiowe puzzle, maska misia, układanka - śpiący miś.

     - Nauka wiersza Jana Brzechwy „Niedźwiedź” i inne…

     Całość zwieńczyła wystawa literatury - „MISIOWE RYMOWANKI-PRZYTULANKI”.

     Nie zabrakło czytania bajek oraz przytulanek z Misiem, gdyż w bibliotece zgromadzono wiele pluszowych przyjaciół.

      

      

      

     27 X 2017 - Obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych

     W piątek 27 października po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy święto biblioteki szkolnej. Świętowanie rozpoczęło się pasowaniem na czytelnika uczniów klasy pierwszej. W bibliotece przygotowana została wystawa nagrodzonych zakładek do książek i plakatów promujących czytanie, wykonanych w ramach konkursów przez uczniów wszystkich klas.  Odbyła się  lekcja biblioteczna o  historii pisma i książki. „Wystawa starych książek z duszą” przyciągała uwagę wielu uczniów gdyż można tu było znaleźć książki wydane nawet sto lat temu. Każda klasa zaczęła tworzyć „Łańcuch czytelniczy”. Karykatury znanych pisarzy  znalazły się przed wejściem do biblioteki aby uczniowie mogli wziąć udział w zabawie pod nazwą „Znani pisarze w karykaturze czyli zabawa w odgadnij kto to….”. Uczniowie klas IV – VII stworzyli „książkową listę przebojów”, a najmłodsi uczniowie słuchali przepięknych bajek, które dla nich czytali starsi koledzy.

      

     Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej

      

     27 października uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Dzieci z wielką uwagą zapoznały się z regulaminem obowiązującym w bibliotece a następnie  samodzielnie przeczytały prośby książki. W dalszej części spotkania uczniowie doskonale wykonali wszystkie zadania, wykazując się przy tym znajomością alfabetu. Po wypowiedzeniu słów przysięgi nastąpiło uroczyste pasowanie, którego dokonała Pani dyrektor Beata Świtalska. następnie dzieci z wielką uwagą wysłuchały bajki przeczytanej przez panią dyrektor. Na pamiątkę pasowania mali czytelnicy otrzymali dyplomy oraz książeczkę do klasowej biblioteczki. Pierwszoklasiści przeczytali przepiękny wiersz i w ten sposób podziekowali za przyjecie ich do grona czytelników biblioteki szkolnej. Na koniec dzieci osobiście wypożyczyły z biblioteki swoje pierwsze książki.

     Warto czytać książki...

     Pod takim hasłem 26 października 2017 r. przebiegał happening, zachęcający mieszkańców Szymborza do czytania książek. Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu z udziałem uczniów i nauczycieli.

     Podczas przemarszu przez centrum dzielnicy, dzieci i młodzież z klas I – VII zaprezentowały wykonane przez siebie plakaty, zawierające hasła, wierszyki i rymowanki, zachęcające do czytania książek. Uczniowie byli bardzo przekonujący a taka forma reklamy czytania książek spotkała się z pozytywnym przyjęciem w środowisku.

      

      Dlaczego powinniśmy sadzić drzewa?

      Skąd się wzięły drzewa iglaste i liściaste?

      Jak dbać o drzewa?

     Na te i na wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy II podczas lekcji bibliotecznej. Dzieci z wielką starannością wykonywały zadania, poznały popularne drzewa, poszukały 14 powodów dla których warto sadzić drzewa oraz wysłuchały opowiadania „Jak Los liście rozdawał", przeczytanego przez panią bibliotekarkę.

      

      

      

     Zaglądajmy do słowników - lekcja w bibliotece dla klasy V

      

      

      

      

      

      

      

      

     2016/2017

     „Oko w oko z…Molem Książkowym”  27 marca biblioteka zaprosiła dzieci z rocznika 2010 i 2011 na zajecie otwarte w ramach Drzwi otwartych w SP 10, promocji biblioteki szkolnej w środowisku. poprzez zabawę dzieci poznały biblioteke "od kuchni" oraz miały możliwość wykazać sie swoimi talentami plastycznymi oraz wysłuchały bajki o Brzydkim Kaczątku.

     Dzień anioła i miłego słowa - przepiękne anioły sfrunęły do biblioteki aby zachwycać ogladajacych wystawę pod hasłem: "Anioły sfrunęły do szkoły a ananasy poszły do klasy". 

     Uroczyste pasowanie na czytelnika

     27 lutego 2017 roku o godzinie 9.15 w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Zanim jednak uczniowie mogli samodzielnie korzystać z biblioteki, musieli wykazać się umiejętnością czytania oraz zdobytą wiedzą dotyczącą książek i biblioteki. Pierwszoklasiści poznali miejsce w bibliotece, gdzie znajdują się książeczki dla dzieci, następnie bibliotekarka pokazała dzieciom kartę czytelnika i kartę książki z wyjaśnieniem do czego one służą oraz zapoznała z regulaminem wypożyczania książek i korzystania z czytelni.  Nie zabrakło także czytania bajek, rozmowy z dziećmi o bohaterach bajek oraz przedstawienia próśb książek. Po złożeniu uroczystej przysięgi nastąpiło pasowanie dokonane przez panią dyrektor Alinę Pacholską. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, zakładki do książek oraz pamiątkową książkę do biblioteczki klasowej, podpisaną przez dyrektora szkoły i bibliotekarkę.

     Wycieczka do Tajemniczego Ogrodu w Bibliotece Miejskiej. Uczniowie naszej szkoły pznali miedzy innymi nowości czytelnicze biblioteki oraz zapoznali sie z ksiazkami pisanymi alfabetem Braila. 

     Wszystkie kolory świata - wystawa lalek. W bibliotece szkolnej zaprezentowane zostały przepiękne lalki, które uszyli uczniowie w związku z akcją UNICEF "Wszystkie kolory świata". 

     Dzień Patrona w bibliotece:

     Biblioteka szkolna włączyła sie w obchody dnia patrona poprzez prezentację litwratury zwiazanej z Janem Kasprowiczem, czytanie bajek, quiz dotyczący życia wielkiego poety, ciekawostki o szkole, w której się uczył. 

      

     Obchody światowego Dnia Pluszowego Misia 

     Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, biblioteka szkolna ma zaszczyt zaprosić dzieci z klas I – III na wystawę misiów w dniu 30  listopada 2016 r. od 9.00 do 10.30

     Ponadto w programie:

     *      „Dobre misia zachowanie, niech moim zwyczajem się stanie” czyli dobre maniery zawsze dobre,

     *      Bohaterowie bajek o misiach kącik „Misiowe lekturki” -  książki popularnonaukowe o niedźwiedziach oraz pozycje z literatury dziecięcej,

     *      Znane powiedzonka Kubusia Puchatka,

     *      Jak zdobyć Order Troskliwego Misia – opowiadanie „Zielony Miś”

     *      Zabawy manualne: misiowe puzzle, maska misia, układanka - śpiący miś.

     *      Nauka wiersza Jana Brzechwy „Niedźwiedź” i inne…..

      

      

     Święto Biblioteki 26 X

     26 października Biblioteka Szkolna obchodziła swoje święto. W tym dniu biblioteka w szczególny sposób przygotowała się na przyjęcie „gości”, którzy oczywiście nie zawiedli. Przybyli uczniowie klas I, II, III i IV. Podczas świętowania uczniowie przypomnieli jak zachowywać się w bibliotece oraz jak należy szanować książki. Następnie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Plan B” zamieszczone w świerszczyku. Dzieci zrozumiały, że książka zawsze się przydaje, zwłaszcza podczas deszczu. Następnie czytelnicy poznawali różne książeczki. Obejrzały też reklamę biblioteki, i zachętę do czytania książek w postaci krótkiego filmu z udziałem uczniów z kółka czytelniczo-bibliotecznego.

     Uczniowie klasy 2 i 3 dodatkowo obejrzeli prezentację „Historia Książki” i układali historyjkę pt. „Zanim książka trafi do biblioteki to….”.  Na końcu miała miejsce "randka w ciemno" z książką. Uczniowie wybierali książki opakowane jak prezent, które mogli rozpakować w domu, by przeczytać „wybraną w ciemno” lekturę. Pomysł bardzo się spodobał uczniom, którzy w tym dniu wypożyczyli 47 książek.

     Wycieczka do Biblioteki Miejskiej

     19 października uczniowie klas 4-6 udali się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej mieszczącej się przy ulicy Armii Krajowej w Inowrocławiu. Celem wycieczki był udział w warsztatach kodowania w ramach obchodzonego dniach 15-23 października Europejskiego Tygodnia Kodowania. Celem akcji jest popularyzacja i promocja nauki programowania. Uczniowie uczyli się programowania bez użycia komputera poprzez grę planszowo-karcianą CODY ROBY. Okazało się, że to świetny pomysł na zajęcia dla osób, które nigdy wcześniej nie programowały.

     Kiedy wszyscy nacieszyli się grą, nadszedł czas, aby zapoznać się z zasobami biblioteki. Uczniowie poznali różne rodzaje książek od trójwymiarowych poprzez książki-maskotki, książki dźwiękowe, aż po ebooki i audiobooki. Podczas wizyty w bibliotece uczniowie z zainteresowaniem śledzili nowości wydawnicze i chętnie po nie sięgali, to znaczy, że warto udać się do biblioteki na spotkanie sam na sam z książką

     Narodowe Czytanie

     W ramach akcji Narodowe Czytanie, na boisku szkoły rozbrzmiewał  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Mieszkańcy dzielnicy, absolwenci, uczniowie, nauczyciele i rodzice, w dniu 3 września 2016 roku, wzięli   udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Wybrane fragmenty powieści czytali rodzice, uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele. W bibliotece szkolnej zaprezentowano wystawę, dotyczącą życia i twórczości pisarza, połączoną z prezentacją różnych wydań „Quo vadis". Najmłodsi przenieśli się w odległe czasy poprzez kolorowanie tematycznych obrazków. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali zakładki do książek oraz pamiątkowe stemple przystawione na okolicznościowych kartkach lub w przyniesionych egzemplarzach powieści.

      

     2015/2016

     Narodowe Czytanie – Lalka B. Prusa – wystawa lalek, tworzenie obrazu własnej lalki – moja lalka jest najpiękniejsza, słuchanie fragmentów dzieła Prusa.

     "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole" - poszukiwanie drogi powstawania chleba  od ziarenka do bochenka, działania edukacyjne upowszechniające zdrowy styl życia, aktywność ruchową oraz popularyzację zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie.

      „Czytanie łączy pokolenia” – pokoleniowe spotkania z książką – przez miesiąc zaproszone babcie, mamy oraz inni członkowie rodziny czytali  dzieciom utwory z własnego dzieciństwa, a dzieci czytały swoje ulubione bajki, wspólne wykonywanie ilustracji.

     „Biblioteka przyjazna uczniowi” – projekt ten organizowany przez Studium Prawa Europejskiego został  zrealizowany w formie ogólnopolskiego konkursu.

     „MALI uczniowie idą do szkoły” – projekt edukacyjny UNICEF  poznanie zagadnienia dostępu do edukacji na świecie, tworzenie własnej książki na kiermasz, z którego dochód przeznaczony jest na edukację dzieci w Mali, zorganizowanie dnia książki dla Afryki.

     „Dzień  Pluszowego  Misia w bibliotece” - czytanie książek i wierszy o misiach, wspólna zabawa przy „misiowych” rytmach, obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej historii powstania święta oraz quiz „Czy znacie bohaterów bajek o misiach”

     2013/2014

     „Jan Paweł II – święty”

     27 kwietnia to dzień szczególny dla wielu Polaków, gdyż nasz rodak – Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze i oficjalnie ogłoszony świętym. Z tej okazji w bibliotece szkolnej można  obejrzeć wystawę dzieł Karola Wojtyły - Jana Pawła II oraz innych publikacji związanych z życiem i działalnością tego wielkiego Polaka. Są zatem albumy, homilie, oraz czasopisma i kalendarze. Jest także bliskie wszystkim inowrocławianom album wydany w hołdzie JPII  „Teraz my przychodzimy do Ciebie”, w którym znajduje się akcent naszej szkoły.

      

       "Leki z Bożej apteki"

     W bibliotece szkolnej w ramach trwającego tygodnia zdrowia udostępniona została wystawa literatury o zdrowiu oraz ziół, które chętni zwiedzający mogli degustować. Podczas zajęć w bibliotece, uczniowie zostali zapoznani z historią zielarstwa, degustowali różne zioła, poznając ich właściwości lecznicze. Dzieci tworzyły swoje własne zielniki z przygotowanych obrazków.

      

         „Pszczoła to wyjątek”

      Biblioteka szkolna włączyła się w uczestnictwo szkoły w akcję, „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, poprzez zaprezentowanie na wystawie stosownej literatury, obrazów, artykułów, ukazując rolę owadów pszczołowatych dla całego środowiska (człowieka, roślin, zwierząt).

      

        „Moje Hobby"

     Na pytania co to jest hobby,  co można zbierać, co to jest pasja …  szukali odpowiedzi uczniowie, podczas zwiedzania wystawy  „Moje Hobby” w bibliotece szkolnej. Okazało się, że wielu z nich zbiera różne rzeczy z pasją i wiele o swoim hobby może powiedzieć. Niektórzy przynieśli swoje zbiory do biblioteki i tak powstała ta wystawa. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się młodsi uczniowie, poszukiwali w słownikach co znaczy wyraz „hobby” i z jakiego pochodzi języka. Inni, przyglądając się eksponatom wyrażali nadzieję, że w przyszłości na wystawie w bibliotece będą ich kolekcje.

      

        Dzień Kota w bibliotece         

         Światowy Dzień Kota stał się inspiracją do tego, by Dzień Kota obchodzony był 3 marca w bibliotece. W tym dniu bibliotekę szkolną opanowały koty. Kocie pyszczki wychylały się zza książek a kocie oczy wodziły za przybywającymi do biblioteki czytelnikami. Uczniowie klasy pierwszej chętnie przybyli do biblioteki, aby posłuchać wierszy i opowiadań o kotach, zapoznać się z książkami zawierającymi różne kocie przygody. Dzieci z przejęciem opowiadały o swoich kocich pupilach ich zwyczajach i różnych śmiesznych zdarzeniach. Postanowiły ich przygody opisać a nawet zilustrować. Jak się okazało najmilszym kocim bohaterem jest kot Filemon i jego przygody. Jedną z przygód Kota Filemona i Bonifacego uczniowie  obejrzeli z wielką radością.

      

         Pasowanie na czytelnika 

      
     27.02.2014

     Bardzo uroczystym dniem w życiu pierwszoklasisty jest „Pasowanie na czytelnika”.

     Dnia 27.02.2014 r. godz. 9.00  w bibliotece  szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika. W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią.  Część artystyczną zaprezentowały uczennice klasy III: Karolina Jagielska i Aleksandra Zimmer. Do biblioteki zawitała „Królowa Biblioteki”, która poskarżyła się na złe traktowanie książek przez dzieci. Podczas zabawy w odgadywanie prawidłowych tytułów bajek, baśni i wierszyków, dzieci udowodniły, że przebywanie z literaturą nie jest im obce. Wykazały się także znajomością alfabetu. Prowadzący uświadomili młodszym kolegom jak należy obchodzić się z książką oraz czego nie wolno robić podczas czytania, by dbać o wzrok i postawę – przedstawili to w formie zasad zatytułowanych „prośby książki”. Dzieci wykazały się znajomością regulaminu biblioteki szkolnej i czytelni. Pierwszoklasiści złożyli przysięgę w obecności wychowawcy klasy, po czym każdy uczeń został pasowany na czytelnika przez bibliotekarkę. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali zakładki, dyplomy okolicznościowe oraz książkę do klasowej biblioteczki.  Na zakończenie w imieniu nowych czytelników, wybrani uczniowie z klasy pierwszej przeczytali przepiękne wiersze. Ostatnim punktem było wypożyczenie książki. Dzieci po raz pierwszy zobaczyły swoją kartę czytelnika, samodzielnie podawały kartę książki oraz dowiedziały się jak wygląda strona tytułowa i po co jest pieczęć biblioteki szkolnej umieszczona w książkach.

      

             Dzień Anioła i Miłego Słowa - zajęcia otwarte w bibliotece

                    20 lutego w bibliotece szkolnej zainaugurowane zostały spotkania dzieci i rodziców na zajęciach otwartych dla przyszłorocznych przedszkolaków i pierwszoklasistów. Zajęcia w bibliotece szkolnej, skierowane były do dzieci z roczników: 2007, 2008, 2009. Motywem przewodnim zajęć był Dzień Anioła i Miłego Słowa obchodzony w naszej szkole już po raz trzeci. Mali goście chętnie brali udział w zabawach plastycznych, wysłuchali wiersza i opowiadania o aniołach. Następnie wykonali aniołki papierowe dla swoich rodziców. Bawili się w cienie oraz wyścigi aniołków. Były obrazki, które wykonali goście, tematyką nawiązujące do dobrych uczynków oraz miłych słów nie tylko w dniu miłego słowa, lecz cały rok. W czasie gdy dzieci zajęte były w bibliotece, rodzice mieli możliwość uzyskania konsultacji pedagogicznej i logopedycznej.Na zakończenie dzieci obejrzały wystawę kolekcji aniołków ze zbiorów prywatnych. Po dzisiejszym spotkaniu dzieci stały się ekspertami w sprawie aniołów SP10 i miłego słowa.W następne  "Czwartkowe spotkanie u Jana", dzieci obejrzą teatrzyk w wykonaniu starszych kolegów, a następnie wezmą udział w zajęciach świetlicowych.

       

     Obchody „Święta Pluszowego Misia”

               W bibliotece szkolnej obchodzimy każdego roku Święto Pluszowego Misia. W tym roku także biblioteka zaprosiła najmłodszych uczniów na święto. Dzieci obejrzały wystawę książek, prezentację multimedialną dotycząca historii i genezy tego święta, było wspólne czytanie bajek i wierszy oraz konkurs recytatorski – wiersze o misiach

     .       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
   • sp10inowroclaw@poczta.onet.eu
   • (52) 35-27-262
   • ul. Stanisława Przybyszewskiego 119 88-100 Inowrocław
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Świetnie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit