•  

           

          Załącznik 1 do Zarządzenia nr 12/2020

          Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu

           

          Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza

          w Inowrocławiu

           

           

          Podstawa prawna

          1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).
          2. Ustawa z 14 grudnia 2016r -Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197 i 2248 oraz z 2020 r. poz. 374)
          3. Ustawa z dnia 6 września 2001r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. z 2001r. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.). Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) – art. 10 ust. 1 pkt 1,
          4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r.  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 401 ze zm.) – § 2, § 4a, § 4b§ 4d,
          5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493) – § 1,
          6. Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 792) - § 8 ust. 7 pkt 3, § 18
          7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6 poz. 69 ze zm.) - § 18.
          8. Statut Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
          9. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, wydane na podstawie art.8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej / Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322,374 i 567 /.

           

           

          1. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

           

                     1.          Dzieci są przyprowadzane do placówki  i odbierane z  oddziału przedszkolnego przez rodziców (opiekunów prawnych). Są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka w drodze do placówki  i ze szkoły do domu.

                     2.          Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur.    W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.

                     3.          Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum  2 m.

                     4.          Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonego miejsca, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem , w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk)     i przekazują dziecko pracownikowi szkoły .

                     5.          Dzieci sześcioletnie uczęszczające do zerówki (w godz. 8.00-13.00) są przyprowadzane na godz.8.00.

                     6.          Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę, by dziecko nie zabierało ze sobą do placówki i z placówki żadnych  przedmiotów lub zabawek.

                     7.          Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do oddziału przedszkolnego dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną ( katar, kaszel, temperatura).

                     8.           Dzieci do placówki  są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.

                     9.          Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego.

           

           

          1. ODBIERANIE DZIECKA Z   ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

           

                     1.          Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji placówki. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.

                     2.          Wzór upoważnienia do odbioru dziecka   stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.

                     3.          Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z  oddziału przedszkolnego przez upoważnioną przez nich osobę.

                     4.           Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z placówki z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.

                     5.          Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest        do wylegitymowania tej osoby.

                     6.          W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację. Zaistniałą sytuację należy odnotować w rejestrze upoważnień telefonicznych, który stanowi załącznik nr 2 do procedury.

                     7.           Dzieci uczęszczające do zerówki są odbierane zgodnie z podanym planem.

                     8.          Placówka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne.     W takim przypadku personel  ma obowiązek zatrzymać dziecko w placówce do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców.          O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub osoba go  zastępująca.

                     9.          Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

                  10.          Informacji na temat rozwoju dziecka udziela rodzicowi tylko wychowawca grupy.

           

          1. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO  LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI

           

                     1.          Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane tylko przez osoby pełnoletnie.

                     2.          W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy oddziału przedszkolnego nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.

                     3.          Gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych  nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 30 minut.

                     4.          Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora.

                     5.          Dyrektor podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.

                     6.          W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.

                     7.          W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z oddziału przedszkolnego (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.

           

          1. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

                     1.          Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z oddziału przedszkolnego zostają zapoznani wszyscy pracownicy.

                     2.          Procedura obowiązuje wszystkich pracowników, rodziców dzieci uczęszczających do oddziału  przedszkolnego  oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.

           

          Załącznik 1

          Inowrocław, …......................................

                                                

                                             U P O W A Ż N I E N I E

           

          Rodzice dziecka …........................................................................ur. …....................................

                                                         ( imię i nazwisko dziecka)

          uczęszczającego  do oddziału przedszkolnego  w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w roku  szkolnym  2019/2020                  

          U P O W A Ż N I A J Ą

          do odbioru wyżej wymienionego dziecka z  oddziału  przedszkolnego:

           

          1. …..........................................................................................................................................

                 ( imię i nazwisko osoby upoważnionej)

          zamieszkały (a)............................................................................................................................                                                         ( adres zamieszkania osoby upoważnionej)

          Stopień pokrewieństwa …..........................................................................................................

                                                                                 …....................................................................                                                                                                             (data i czytelny podpis rodziców)

                                                                                                                     

          2. …...............................................................................................................................................

               ( imię i nazwisko osoby upoważnionej)

          zamieszkały (a) ….......................................................................................................................

                                                                   ( adres zamieszkania osoby upoważnionej)

           

          Stopień pokrewieństwa …..........................................................................................................

                                                                                          …...............................................................................                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              (data i czytelny podpis rodziców)

           

                                                                                                                                                            Załącznik 2

          REJESTR UPOWAŻNIEŃ TELEFONICZNYCH DO ODBIORU DZIECKA Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

           

           

                DATA

           

           

          IMIĘ I NAZWISKO OSOBY TELEFONUJĄCEJ

           

          IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA

           

          IMIĘ I NAZWISKO OSOBY UPOWAŻNIONEJ PRZEZ RODZICÓW DO ODBIORU DZIECKA

           

           

          UWAGI