• X Imieniny Jana Kasprowicza

• 18 czerwca br., Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zorganizowały w Szymborzu imprezę p.n. „Imieniny Jana”. Tego dnia wiele się działo w różnych miejscach w Szymborzu zaczynając od mszy świętej za duszę poety w miejscowym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

Następnie zaproszeni goście spokrewnieni z poetą, mieszkańcy Szymborza i Inowrocławia, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz pracownicy miejscowego Muzeum udali się domku Kasprowicza. Wszyscy zatrzymali się przed domem gdzie piękne Kujawianki (dziewczęta z SP10) ubrane w regionalne stroje, uśmiechnięte, stały w otwartych oknach domku Kasprowicza i witały gości. W tej malowniczej scenerii uczniowie zaprezentowali „kwietne wiersze”.  W ogródku zasadzone zostały opisane przez poetę kwiaty: nasturcje, słoneczniki i dziewanna.

Z muzeum wszyscy udali się nad stawek. W barwnym korowodzie z wiankami, bukietami kwiatów przy akompaniamencie akordeonu słychać było radosny śpiew szczególnie młodszych uczestników. Wśród ogólnej radości zgodnie z świętojańskim obyczajem popłynęły wianki.

Nie był to jednak koniec tego radosnego wydarzenia. Kolejny przystanek czekał na uczestników przy tablicy z 1927 r. upamiętniającej wielkiego Jana na murach szkoły, do której uczęszczał.  W tym miejscu szczególne wrażenie odniosły zaprezentowane przez ucznia słowa Stanisława Przybyszewskiego o Janie, skierowane do „dziecka kujawskiego”. Słowa wysłuchane były z uwagą przez wszystkich uczestników bez względu na wiek, gdyż nie straciły nic na swojej aktualności pomimo upływu lat.

Na koniec „Imienin u Jana” uczestnicy zostali zaproszeni na tort, wspólną biesiadę i spotkanie przy imieninowym stole. Wszyscy czuli się jak jedna rodzina Wielkiego Jana z Szymborza.