• Strona główna
 • RODO Na podstawie art. 37 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, s.1), zwanego jako ,,RODO” informujemy, że w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Administrator Danych Osobowych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych - p. Adama Mroczka, tel. +48 601 215 898, e-mail iodo@amster.eu
 • Aktualności
     • 230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • Rozpłynęła się już pieśń radosna,

      głośnym echem po ojczystym kraju,

      Witaj, witaj, Majowa Rocznico,

      pamiętny Trzeci Maju…

       

               W czwartek, 29 kwietnia 2021 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony obchodom 230 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI  3 MAJA. Aby upamiętnić doniosły fakt w historii Polski, uczniowie z klasy VI i klasy VIII recytowali wiersze, a cała szkoła zaśpiewała pieśni o tematyce patriotycznej. Przypomniano tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i wyjaśniono dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Zaprezentowano najważniejsze wydarzenia na temat Konstytucji i postaci z nią związanych. Byli wśród nich Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, którzy pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pomyślnie doprowadzili wiekopomne dzieło do końca.  Uczestnicy spotkania mogli się przekonać, że warto pamiętać o dokonaniach naszych przodków i pielęgnować patriotyzm. Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie i przedstawienie montażu słowno – muzycznego uczniom i opiekunom, paniom Grażynie Jaśniowskiej, Annie Michałowskiej, Katarzynie Pytel.

            Nasi najmłodsi uczniowie klas 0-III upamiętnili ten doniosły fakt w historii Polski podczas zajęć w szkole. Poznali historię konstytucji, recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Dzieci doskonale wiedzą, że należy pielęgnować patriotyzm każdego dnia. Wykonali przepiękne albumy patriotyczne przedstawiające  najpiękniejsze miejsca naszego kraju oraz wzięli udział w konkursie plastycznym pn.: „POLSKA MOJA OJCZYZNA”. Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród odbędzie się 4 maja br.  

       

       

     • Braliśmy udział w Konsultacjach „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” w województwie kujawsko-pomorskim.

     • 27 kwietnia br. przedstawicielki  Samorządu Uczniowskiego: Martyna Krzykanowska

      i Aleksandra Slawiczek z kl.7 wraz z opiekunem p. Anną Witecką -Słomion  brały udział

      w czterogodzinnych konsultacjach na temat Strategii RP dla Młodego Pokolenia.

      Celem konsultacji było zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

      Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone zostały na sześć obszarów tematycznych; edukacja i szkolnictwo wyższe, rynek pracy i przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie i kultura, polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa, zdrowie

      i sport oraz ekologia i klimat.

      Uczennice naszej szkoły zasygnalizowały problemy, z jakimi mierzy się młodzież w obszarze edukacji. Zwróciły również uwagę na aktualne problemy z zakresu ekologii i klimatu oraz zaproponowały możliwe rozwiązania dla trudnych sytuacji. Warsztaty przebiegały w bardzo kreatywnej atmosferze. Spotkanie odbyło się z udziałem Pełnomocnika Rządu p. Piotra Mazurka - Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

      Cieszymy się z aktywnego udziału naszych uczennic w dyskusjach poświęconych tak ważnym dla młodego pokolenia Polaków tematom.

     • Konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia w województwie kujawsko-pomorskim dla uczniów klas VII i VIII

     •  

       

      Informujemy, że 27 kwietnia 2021 r. odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

      Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski.

      Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

      Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.

       

      Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.

       

     • Konkursy z okazji Dnia Ziemi rozstrzygnięte!

     • • Konkurs na ulotkę „Oszczędzaj wodę” dla uczniów klas IV-VIII

       I miejsce – Aleksandra Slawiczek kl.7

      II miejsce – Jan Wudarek kl.7

      III miejsce – Jędrzej Chełminiak kl.7

      III miejsce – Michalina Gładysz kl.4

       

      Wyróżnienia:

      Aleksander Modrzejewski – kl.4

      Aneta Owsianikow – kl.4

      Antoni Stępniewski – kl.4

      Hubert Pakulski – kl.8

      Julia Wypijewska – kl.5

       

       Konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów klas IV-V „Z ekologią na TY”

       I miejsce – Michalina Gładysz kl.4

      II miejsce – Dorota Królikowska kl.5

      III miejsce – Aleksander Modrzejewski kl.4

      III miejsce – Olga Pakulska kl.5

       

      Wyróżnienia:

      Antoni Stępniewski – kl.4

      Amelia Szczypecka – kl.5

       

      Nagrody i dyplomy zostaną wręczone laureatom po powrocie do szkoły.

      Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie konkursami oraz propagowanie kultury i postawy ekologicznej.

     • Światowy Dzień Ziemi z Ministerstwem Klimatu i Ochrony Środowiska!

     • Z okazji Światowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia b.r. uczniowie klasy VIII podczas lekcji biologii wzięli udział w webinarze dotyczącym ochrony klimatu, którego organizatorem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

      Młodzi ekolodzy dowiedzieli się co to jest cykl węglowy i efekt cieplarniany oraz jakie działania mogą podjąć w celu ochrony klimatu.

      Uczniowie zgodnie stwierdzili, że są pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy,

       i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.

     • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

     • Dnia 22 kwietnia  2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXX edycji konkursu „Kangur Matematyczny”.

      W matematycznych zmaganiach uczestniczyli uczniowie z klasy II w kategorii Żaczek, z klasy III i IV w kategorii Maluch, z klasy V w kategorii Beniamin, i z klasy VIII w kategorii Kadet. Łącznie w konkursie wzięło udział 23 uczniów.

      Każdy z uczestników otrzymał układankę przestrzenną w formie breloczka.

     • Powstanie w getcie warszawskim

     • 21 kwietnia klasy V – VIII wzięły udział w spotkaniu z panią dr Haliną Postek, kierownik działu edukacji Muzeum Getta Warszawskiego, która przybliżyła historię wybuchu pierwszego powstania w Warszawie w getcie żydowskim.

      Uczniowie poznali bohaterów powstania. Dowiedzieli się, że w powstaniu w getcie warszawskim wzięli udział członkowie dwóch organizacji: Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Siły bojowców liczyły około 1000 – 1500 osób, nie będących żołnierzami i słabo uzbrojonych. Po stronie niemieckiej stanęło 2000 żołnierzy dysponujących pojazdami pancernymi i bronią chemiczną. Mimo znaczącej przewagi niemieckiej bojowcy bronili się prawie miesiąc.

      Pani kierownik podzieliła się z młodzieżą ciekawostkami z okresu II wojny światowej, m.in. zlikwidowanie getta 19 kwietnia 1943 roku miało być prezentem dla Adolfa Hitlera z okazji jego urodzin 20 kwietnia. Führer prezentu
      nie otrzymał. Za ostatni dzień powstania w getcie przyjmuje się 16 maja 1943 roku, kiedy to na rozkaz kierującego niemieckimi siłami Jurgena Stroopa, wysadzono w powietrze Wielką Synagogę stojącą przy ulicy Tłomackie.

      Na zakończenie pani Halina Postek przytoczyła słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania: Chodziło tylko o wybór sposobu umierania. Ważne było przecież, że się strzela. To trzeba było pokazać. Nie Niemcom.
      Oni to potrafili lepiej. Temu innemu światu, który nie był niemieckim światem, musieliśmy pokazać.

       

     • Mądrze dbamy o higienę jamy ustnej

     • Uczniowie klasy VII brali udział w lekcji online pt.: „Higiena jamy ustnej w profilaktyce próchnicy”, którą poprowadził Oskar Nawrocki, student III roku, kierunku lekarsko- dentystycznego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

      Przyszły stomatolog w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnił uczniom czym jest próchnica, jakie produkty sprzyjają próchnicy , czy samo mycie wystarczy do zachowania zdrowych zębów, jaką pastę i szczoteczkę wybrać oraz jak ma się wieczorne podjadanie do zdrowia zębów. Ponadto nasz prelegent przedstawił metody szczotkowania: Fonesa, Roll, Bassa, Stillmana, Chartersa oraz pokazał w jaki sposób układać szczoteczkę w każdej z technik.

      Spotkanie uświadomiło uczniom, że aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata należy dbać o higienę jamy ustnej i przestrzegać wizyt kontrolnych u stomatologa.

      Dziękujemy Panu Oskarowi Nawrockiemu za ciekawą lekcję biologii.

     • Akcja „Żonkile”

     • Uczniowie klas I-III brali udział w niezwykłej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności. W tym roku upamiętniamy wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, poprzez wykonanie papierowych żonkili oraz poznanie niezwykłej historii bohaterów opowiadań  Z. Staneckiej „Pamięć drobinek” oraz  J. Bednarka „Historia z pewnej ulicy”. Chcemy, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów wspólnej świadomości historycznej.  Niech pamięć połączy nas i w tym roku !

     • 22 kwietnia 2021 Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia 2021 obchodzimy Dzień Ziemi pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". To najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze wszystkich świąt ekologicznych.

      Głównym celem święta jest krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych ze współczesną ekologią.

      Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursach:

      • Konkurs na ulotkę „Oszczędzaj wodę” dla uczniów klas IV-VIII.

      Przedmiotem konkursu jest wykonanie ulotki na temat „Oszczędzajmy wodę” zawierającą część graficzną i tekstową, techniką dowolną (komputerowa, tradycyjna na papierze). Format pracy- dowolny. Prosimy uczniów o przesłanie zdjęć wykonanych ulotek do 20 kwietnia na szkolną pocztę nauczyciela biologii i przyrody.

      Konkurs wiedzy ekologicznej online dla uczniów klas IV-V „Z ekologią na TY”, który odbędzie się 22 kwietnia 2021 r., o godz.16.00. Chęć udziału w konkursie należy zgłosić do nauczyciela biologii do 20 kwietnia br.

      Najciekawsze prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej Szkoły oraz portalu społecznościowym FB.

      Laureaci konkursów zostaną nagrodzeni dyplomem oraz nagrodą książkową, dodatkowo oceną z biologii i przyrody.

      Udział w konkursach zostanie również doceniony przez wychowawców.

      Serdecznie zapraszamy do udziału!!!

     • Szkolny wolontariat

     • Wiktoria Kaliska, uczennica klasy ósmej  przygotowała prezentację o działalności wolontariatu. Zachęcamy uczniów do aktywnego włączania się w pracę wolontariatu, zwłaszcza w czasie pandemii.

     • Światowy Dzień Zdrowia

     • Tylko w chorobie ceni się zdrowie, mówi jedno z popularnych haseł.

      W ramach promocji aktywności fizycznej i dobrego samopoczucia zorganizowaliśmy działania, mające promować aktywność fizyczną, pod hasłem „Moja kondycja na medal”.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
    • sp10inowroclaw@poczta.onet.eu
    • (52) 35-27-262
    • ul. Stanisława Przybyszewskiego 119 88-100 Inowrocław
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Świetnie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit