Aktualności

          • Uroczyste pożegnanie klasy ósmej

          •  

            Dnia 26.06.2026r. odbyła się wyjątkowa uroczystość zakończenia roku szkolnego uczniów klasy ósmej. Był to czas pełen wzruszeń, podsumowań i podziękowań, a zarazem symboliczne zamknięcie ważnego etapu w życiu naszych Absolwentów.

            W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Prezydent Miasta Inowrocławia
            Pan Arkadiusz Fajok, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Izabela Stępniewska oraz Ksiądz Proboszcz Antoni Szulga.

            Podczas uroczystości wręczono świadectwa, nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki  w nauce, wykazali się aktywnością społeczną, sportową oraz zaangażowaniem w życie szkoły. Były także podziękowania dla rodziców za wsparcie oraz współpracę  oraz dla nauczycieli za serce i codzienną pracę włożoną  w wychowanie
            i edukację młodzieży.

            Nie zabrakło również krótkiego programu artystycznego, który stanowił podsumowanie wydarzeń ze szkolnego życia naszych Ósmoklasistów.

            Drodzy Absolwenci – gratulujemy Wam ukończenia szkoły podstawowej!
            Życzymy, abyście z odwagą realizowali swoje marzenia, rozwijali pasje i z optymizmem patrzyli w przyszłość. Niech zdobyta wiedza, doświadczenia i wartości wyniesione  ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu będą solidnym fundamentem kolejnych sukcesów.

            Powodzenia w nowych szkołach i udanych, bezpiecznych wakacji!

             

          • Tak świętowaliśmy zbliżające się wakacje!

          •  

            Ostatnie dni roku szkolnego mają wyjątkowy klimat. To czas, kiedy oprócz podsumowań i ostatnich obowiązków pojawia się więcej przestrzeni na wspólne rozmowy, zabawę i budowanie relacji. W minioną środę nasi uczniowie spędzili czas ze swoimi wychowawcami, a każda klasa znalazła własny sposób na wyjątkowe zakończenie wspólnie spędzonego roku szkolnego.

            Klasy 0, I, II A i III pozostały w szkole, gdzie czekały na nich gry, zabawy i animacje na boisku. Było dużo ruchu, śmiechu i pozytywnej energii. Uczniowie aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu, bawili się razem i korzystali z okazji do integracji poza codziennymi lekcjami.

            Klasa II B postawiła na prawdziwie wakacyjny klimat i zorganizowała Dzień Hawajski. Sala lekcyjna na jeden dzień zamieniła się w kolorową, tropikalną wyspę. Uczniowie przygotowali wyjątkowe stroje, zadbali o tematyczny wystrój klasy oraz przynieśli pyszne smakołyki. Było barwnie, kreatywnie i bardzo radośnie - namiastka wakacji pojawiła się jeszcze przed ich rozpoczęciem.

            Klasa IV spędziła ten dzień w wyjątkowym miejscu - w ogrodzie jednego z uczniów. Dzięki zaproszeniu i gościnności gospodarzy na uczestników czekało wiele atrakcji. Był grill, wspólne piknikowanie i mnóstwo pysznych przekąsek. Uczniowie grali w koszykówkę i piłkę nożną, tworzyli własne bransoletki, rywalizowali przy grach planszowych, a także mieli czas na rozmowy i odpoczynek. W upalny dzień nie mogło zabraknąć również chwili ochłody - zabawa z wodą z ogrodowego węża dostarczyła wszystkim mnóstwa śmiechu i radości.

            Klasy V i VIII również spędziły ten dzień w szkole. Uczniowie wspólnie bawili się, grali na boisku, odpoczywali i cieszyli się swoim towarzystwem. Dodatkową atrakcją była pizza i lody, które umiliły wspólnie spędzony czas.

            Klasy VI i VII wybrały się natomiast do Torunia. Wizyta w Jump Arenie była okazją do aktywnego spędzenia czasu, sprawdzenia swoich możliwości i świetnej zabawy. Skoki, sportowe wyzwania i wspólne przeżycia dostarczyły uczniom wielu emocji. Po dawce ruchu przyszedł czas na wspólny posiłek w McDonald’s i dalszą integrację.

            Choć każda klasa spędziła ten dzień inaczej, wszystkim towarzyszyły uśmiech, dobra energia i radość ze wspólnie spędzonych chwil. Takie momenty pokazują, że szkoła to nie tylko nauka, ale również relacje, przyjaźnie i wspomnienia, które zostają z nami na długo.

          • I miejsce dla Patrycji Szwed w konkursie „Dostępność wokół nas”!

          •  

            Dziś w Urzędzie Miasta Inowrocławia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie I edycji konkursu „Dostępność wokół nas - pokaż, jak rozumiesz dostępność. Zobacz, zrozum, narysuj, zmień świat”, organizowanego przez Inowrocławską Radę do Spraw Dostępności pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia, Arkadiusza Fajoka.

            Naszą szkołę reprezentowały siostry: Aneta Szwed z klasy III oraz Patrycja Szwed z klasy VI, którym podczas uroczystości towarzyszyły wychowawczynie - pani Renata Wilbik oraz pani Katarzyna Nowowiejska .

            Z ogromną radością informujemy, że Patrycja zdobyła I miejsce w konkursie, natomiast Aneta otrzymała dyplom za udział. To piękne wyróżnienie i dowód na to, że warto rozwijać swoją kreatywność oraz wrażliwość na potrzeby innych.

            Serdecznie gratulujemy obu uczennicom zaangażowania, pomysłowości i otwartości na tak ważny temat, jakim jest dostępność. Cieszymy się, że swoją twórczością promują wartości empatii, szacunku i dostrzegania potrzeb drugiego człowieka.

            Jesteśmy z Was bardzo dumni i życzymy kolejnych sukcesów!

          • Sportowy sukces naszego ucznia!

          •  

            Z ogromną radością informujemy, że Wincenty Jurkowski, uczeń klasy III, odniósł wspaniały sukces, zajmując I miejsce w turnieju tenisowym zorganizowanym z okazji 105-lecia tradycji tenisowych w Inowrocławiu. Zawody odbyły się na kortach w Parku Solankowym i zgromadziły wielu młodych miłośników tenisa.

            To wyjątkowe osiągnięcie jest efektem talentu, systematycznej pracy oraz zaangażowania Wincentego. Cieszymy się, że nasi uczniowie rozwijają swoje pasje i z powodzeniem realizują sportowe marzenia.

            Serdecznie gratulujemy Wincentemu zdobycia I miejsca i życzymy mu kolejnych sukcesów, satysfakcji z treningów oraz wielu powodów do dumy na sportowych arenach!

          • Tydzień Bezpieczeństwa w naszej szkole


          • W dniach od 15 do 19 czerwca w naszej szkole odbył się Tydzień Bezpieczeństwa. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach i warsztatach poświęconych zasadom bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na drodze oraz w Internecie. Odbyły się również spotkania z pedagogami , psychologiem , którzy przypomnieli najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia.
            Dzięki różnorodnym aktywnościom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz nauczyli się, jak odpowiedzialnie dbać o siebie i innych. Był to tydzień pełen ciekawych doświadczeń i cennych lekcji.

          • Udział w konkursie "Zycie i twórczość Jana Kasprowicza

          • Uczennice klasy 2a reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie „ Życie i twórczość Jana Kasprowicza " organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 14 w Inowrocławiu. 

            Gratulujemy uczestniczkom wysiłku włożonego w przygotowanie do konkursu i poszerzanie wiedzy o patronie szkoły. 🌷

          • KRÓLOWA SKOCZNI! ZOFIA KONIARZ MISTRZYNIĄ WOJEWÓDZTWA!!!

          •  

            17 czerwca 2026 r. w Świeciu odbyły się Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Młodzieży Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce, podczas których nasza uczennica Zofia Koniarz z klasy VII osiągnęła spektakularny sukces!

            Zofia wystartowała w konkurencji skoku wzwyż i nie dała szans swoim rywalkom. Pokonując wysokość 150 cm, zdobyła złoty medal oraz zaszczytny tytuł Mistrzyni Województwa Kujawsko-Pomorskiego!!!

            To wyjątkowe osiągnięcie jest efektem ogromnego talentu, wytrwałości, setek godzin treningów oraz niezwykłej determinacji. Jeszcze niedawno Zofia cieszyła się z tytułu mistrzyni powiatu, a dziś stanęła na najwyższym stopniu podium w całym województwie!

            Na co dzień rozwija swoje sportowe umiejętności również w klubie KS LZS Kruszwica, gdzie konsekwentnie pracuje nad doskonaleniem swojej formy. Dzisiejszy sukces pokazuje, że marzenia połączone z ciężką pracą naprawdę mogą prowadzić na sam szczyt.

            Wielkie gratulacje kierujemy także do nauczyciela wychowania fizycznego, pana Tomasza Znajdka , który wspiera młodych sportowców w rozwijaniu ich pasji i przygotowuje ich do osiągania tak wspaniałych wyników.

            Droga Zosiu, jesteśmy z Ciebie niezwykle dumni! Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy kolejnych rekordów, medali oraz spełniania sportowych marzeń.

            Brawo, Zosiu! Mistrzyni Województwa jest tylko jedna!

          • Piąte z rzędu zwycięstwo naszej szkoły stało się faktem!!!

          •  

            Na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków odbyła się kolejna edycja Inowrocławskiego Czaru Dwóch Kółek. Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że pasja do sportu, wytrwałość i duch fair play są ich mocnymi stronami. Efekt? I miejsce w klasyfikacji drużynowej i piąte z rzędu zwycięstwo naszej szkoły!

            To nie jest już tylko sukces jednego roku - to piękna tradycja, którą tworzą kolejne pokolenia uczniów „Dziesiątki”. Każdy start, każdy przejazd i każdy zdobyty punkt przyczyniły się do tego, że po raz kolejny mogliśmy cieszyć się z miejsca na najwyższym stopniu podium.

            Na indywidualne wyróżnienie zasłużyli:

            Klasa II

            Anna Zdziarska - I miejsce

            Klasa III

            Adam Sadłos - I miejsce

            Klasa IV

            Miłosz Stępniewski - I miejsce

            Dawid Malicki - II miejsce

            Sebastian Fajok - III miejsce

            Klasa V

            Wanda Szymankiewicz - II miejsce

            Lena Wolas - III miejsce

            Maciej Rolirad - I miejsce

            Sebastian Dobrzyński - II miejsce

            Klasa VI

            Edyta Kapela - II miejsce

            Klasa VII

            Antonina Fedde - I miejsce

            Ksawery Matyszczak – II miejsce

            Klasa VIII

            Maja Zdziarska - I miejsce

            Nadia Sobieska - II miejsce

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom, którzy reprezentowali naszą szkołę. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, sportowej postawie i walce do samego końca mogliśmy przeżywać tyle radości i emocji.

            Dziękujemy również nauczycielom, rodzicom i wszystkim kibicom za wsparcie oraz doping.

            Po raz kolejny udowodniliśmy, że „Dziesiątka” to mała szkoła wielkich możliwości!

          • Dzień Oceanów w zerówce


          • Z okazji Dnia Oceanów dzieci z zerówki uczestniczyły w ciekawych zajęciach poświęconych wodnym ekosystemom. Poznały mieszkańców mórz i oceanów, dowiedziały się, jak ważna jest ochrona środowiska wodnego oraz jak każdy z nas może dbać o czystość wód. Nie zabrakło również prac plastycznych i zabaw tematycznych, które dostarczyły dzieciom wiele radości i pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę.

          • Wyróżnienie dla najmłodszych

          • Zeróweczka zdobyła wyróżnienie w Przeglądzie Twórczości Tanecznej Dzieci z Przedszkoli i Szkół Miasta i Gminy Inowrocław.

            Serdecznie  gratulujemy!

          • Śladami Jana Kasprowicza – patrona naszej szkoły 📚

          • W ramach obchodów Roku Kasprowiczowskiego uczennice klasy VIII – Magdalena Kasperkowiak i Maja Zdziarska – przygotowały prezentację pt. „Śladami Jana Kasprowicza”. Praca w ciekawy sposób przybliża życie, twórczość oraz miejsca związane z wybitnym poetą i patronem naszej szkoły. ✒️

            Na szczególne uznanie zasługuje autorska oprawa graficzna Magdaleny Kasperkowiak. Ręcznie rysowane postacie, nastrojowe tła, wyraziste emocje bohaterów oraz komiksowa narracja tworzą oryginalną i spójną całość. Dzięki tej formie biografia Jana Kasprowicza staje się bliższa, bardziej dynamiczna i interesująca dla młodego odbiorcy. 🎨

            Gratulujemy uczennicom pomysłowości, zaangażowania i twórczego spojrzenia na postać patrona naszej szkoły. 👏

            Zapraszamy do obejrzenia prezentacji! 👀

          • Zdrowie, bezpieczeństwo i wiedza w praktyce – klasy VII i VIII na Forum Ratownictwa 🩺

          • Dziś uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w XXVIII Ogólnopolskim Forum Ratownictwa, które odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Inowrocławiu. Tegorocznej edycji wydarzenia przyświecało hasło: „Ochrona ludności w świetle współczesnych zagrożeń”. 🚑

            Podczas Forum uczniowie wzięli udział w wykładach, pokazach i panelach poświęconych ratownictwu medycznemu, bezpieczeństwu publicznemu oraz nowoczesnym technologiom wspierającym działania służb. Prelekcje dotyczyły między innymi cyberzagrożeń, oszustw internetowych, roli służb w systemie ochrony ludności, ratownictwa wodnego, poszukiwania osób zaginionych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. 💻

            Duże zainteresowanie wzbudziły dynamiczne pokazy praktyczne, w tym prezentacja pracy policyjnego psa służbowego oraz możliwość obejrzenia radiowozu wypadkowego. 🐕‍🦺

            Forum było dla naszych uczniów doskonałą lekcją edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Pokazało, jak ważne w sytuacjach zagrożenia są szybka reakcja, odpowiedzialność, współpraca oraz wiedza, która może uratować ludzkie życie. ❤️

            To cenne doświadczenie z pewnością przyczyniło się do rozwoju świadomości zdrowotnej i społecznej naszych uczniów. 👏

          • Wielkie sukcesy naszych młodych przyrodniczek! 🌿

          • Dziś nasi uczniowie wzięli udział w II Sejmiku Ekologicznym „Zasypani II”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 im. 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu. To nie był zwykły dzień — to był dzień pasji, wiedzy, kreatywności i wspaniałych sukcesów! 🌎

            Nasza reprezentantka Wanda Szymankiewicz zmierzyła się aż ze 130 pytaniami z zakresu przyrody w konkursie wiedzy przyrodniczej. Jej wiedza, pewność siebie i doskonałe przygotowanie przyniosły wspaniały efekt — 1. miejsce! 🏆

            Ale to nie koniec powodów do dumy. Julia Milanowska i Lena Wolas udowodniły, że ekologia może być także sztuką. Podczas konkursu „Nowe życie starych przedmiotów” stworzyły pomysłową pracę, która zachwyciła jury i zdobyła 1. miejsce!  🎨

            Zaangażowanie naszych uczennic pokazuje, że młode pokolenie nie przechodzi obojętnie obok losu naszej planety — działa, tworzy i edukuje. Jesteśmy z nich bardzo dumni! 💚

            Serdecznie gratulujemy naszym piątoklasistkom wspaniałych sukcesów w konkursach przyrodniczym i ekologicznym oraz dziękujemy pani Annie Witeckiej-Słomion za przygotowanie uczennic, opiekę i wsparcie. To dzięki takim dniom wiemy, że przyroda i ekologia mają przyszłość! 👏

          • Nasi Ósmoklasiści w Ratuszu Miejskim

          •  

            Dnia 10.06.2026r. uczniowie klasy ósmej odwiedzili  inowrocławski Ratusz, gdzie mieli okazję poznać od kulis funkcjonowanie Urzędu Miasta oraz lokalnego samorządu.

            Podczas wizyty dowiedzieli się, jak działa urząd i gdzie mieszkańcy mogą załatwić najważniejsze sprawy urzędowe, takie jak wyrobienie dowodu osobistego czy paszportu. Szczególnym punktem programu było spotkanie z Prezydentem Inowrocławia Arkadiuszem Fajokiem, który opowiedział o swojej pracy oraz zaprosił młodzież do swojego gabinetu.

            Ósmoklasiści odwiedzili również Urząd Stanu Cywilnego, gdzie przybliżono im codzienne obowiązki pracowników USC. Nie zabrakło także wizyty w sali sesyjnej, w której uczniowie poznali zasady funkcjonowania Rady Miejskiej i proces podejmowania decyzji ważnych
            dla naszego miasta.

            Duże zainteresowanie wzbudziły zabytkowe wnętrza Ratusza oraz historia wyjątkowego sgraffita – jednego z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów budynku.

            Była to niezwykle cenna lekcja samorządności, historii i wiedzy o społeczeństwie, która pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć funkcjonowanie lokalnej wspólnoty oraz pracę osób zaangażowanych w rozwój miasta.

            Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i interesujące spotkanie!

          • Wyróżnienie dla ucznia klasy 7

          •  

            Uczeń klasy VII Maksymilian Sienkiewicz  zdobył wyróżnienie w VII Wojewódzkim Konkursie z Języka Niemieckiego i Plastyki „Osobowość z kraju obszaru niemieckojęzycznego w dziedzinie sportu”.

            Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Romualda Traugutta
            w Toruniu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Toruniu.

            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów kulturą krajów niemieckojęzycznych, popularyzacja języka niemieckiego, poznawanie wybitnych postaci ze świata sportu oraz doskonalenie umiejętności językowych i artystycznych poprzez przygotowanie plakatu.

            To wyróżnienie jest dowodem umiejętności łączenia przez Maksymiliana wiedzy językowej
            z pasją do twórczości plastycznej.

            Serdecznie gratulujemy naszemu uczniowi i życzymy kolejnych sukcesów!

          •  Tydzień Bezpieczeństwa w naszej szkole!

          • W naszej  szkole odbędzie się „Tydzień dla Bezpieczeństwa”. To wyjątkowy czas, w którym wspólnie skupimy się na zasadach chroniących nasze zdrowie, życie oraz prywatność.                                                                             W ramach planowanych działań poruszymy 5 kluczowych obszarów:                                                                        🚲 Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – przypomnimy o ważności noszenia odblasków, kasków i odłożenia telefonu przed przejściem dla pieszych.                                                                                                                          🌊 Bezpieczny wypoczynek nad wodą – przygotujemy się do bezpiecznych wakacji, omawiając zasady kąpieli tylko na strzeżonych plażach.                                                                                                                                       🌐 Cyberbezpieczeństwo – dowiesz się, jak tworzyć silne hasła, chronić swój PESEL i reagować na hejt w sieci. 

              🧠 Zdrowie psychiczne i profilaktyka – porozmawiamy o radzeniu sobie z emocjami, higienie cyfrowej oraz o szkodliwości używek i energetyków.                                                                                                                            🤝 Odpowiedzialne postawy społeczne – nauczymy się, jak reagować na przemoc, pomagać słabszym i dbać o nasze wspólne szkolne otoczenie.                                                                                                                             Na korytarzach pojawią się specjalne plakaty informacyjne, a podczas lekcji z wychowawcami czekają na Was ciekawe dyskusje i quizy. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo zaczyna się od małych, codziennych kroków. Dbajmy o siebie nawzajem!

          • Sukcesy sportowe uczennic z klasy 7

          • Podczas Powiatowych Zawodów Lekkoatletycznych naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Natalia Kuta oraz Zosia Koniarz.

            Natalia Kuta wystartowała w biegu na 100 metrów, uzyskując bardzo dobry czas 15,04 s, co dało jej 6. miejsce w powiecie.

            Wielki sukces odniosła natomiast Zosia Koniarz, która rywalizowała w skoku wzwyż. Z wynikiem 147 cm pokonała wszystkie zawodniczki i zdobyła 1. miejsce, zostając mistrzynią powiatu w swojej konkurencji.

            Serdecznie gratulujemy obu uczennicom sportowej postawy, zaangażowania oraz osiągniętych wyników. Życzymy kolejnych sukcesów na następnych etapach rywalizacj

          • Jesteśmy drużyną - razem możemy osiągnąć wszystko!

          • Nasza szkoła pomyślnie zrealizowała kompleksowy program profilaktyczny „Jesteśmy drużyną – razem możemy osiągnąć wszystko!”, ukierunkowany na zapobieganie przemocy rówieśniczej.
             O programie i jego celach:
            - Inicjatywa została stworzona z myślą o uczniach klas 1–8 szkoły podstawowej. Jej głównym założeniem jest budowanie zgranego, silnego zespołu klasowego, w którym nie ma miejsca na agresję, wykluczenie czy dyskryminację. Podczas zajęć uczniowie przekonali się, że prawdziwa siła tkwi we współpracy, a każdy członek szkolnej społeczności jest ważny i potrzebny.
            Kluczowe obszary i przebieg zajęć
             Reagowanie na przemoc: Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznawać zachowania przemocowe oraz jak mądrze i bezpiecznie na nie reagować.
            Budowanie zespołu: Poprzez gry zespołowe i ćwiczenia interakcyjne dzieci uczyły się współdziałania oraz wzajemnego zaufania.
             Rozwój empatii: Warsztaty pomogły uczniom lepiej zrozumieć emocje rówieśników i uświadomić sobie konsekwencje raniących słów czy gestów.
            Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów: Młodzież i dzieci poznali techniki radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w grupie bez uciekania się do agresji.
            Program w szkole realizowały: Pani Natalia Chorążewska oraz Pani Natalia Kawałek
            Dzięki udziałowi w programie nasi uczniowie zyskali cenne narzędzia do tworzenia bezpiecznej przestrzeni pełnej szacunku i akceptacji.

          • Podsumowanie projektu eTwinning The Tale of a Leaf

          •  

            W roku szkolnym 2025/2026 klasa trzecia uczestniczyła w międzynarodowym projekcie eTwinning „The Tale of a Leaf” wraz ze szkołami partnerskimi z Grecji i Turcji.
            Celem projektu było rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów, poznawanie przyrody oraz kształtowanie postaw proekologicznych poprzez współpracę międzynarodową i wykorzystanie nowoczesnych technologii.

            Projekt rozpoczął się od działań organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem w sieci, szkolenia dotyczącego zasad e-bezpieczeństwa oraz uzyskania zgód rodziców na udział dzieci w projekcie. Uczniowie poznawali swoich rówieśników z krajów partnerskich podczas spotkań online, wspólnie projektowali i wybierali logo projektu oraz uczestniczyli
            w międzynarodowych spotkaniach poświęconych prezentacji działań i wymianie doświadczeń.

            W kolejnych miesiącach realizowano różnorodne zadania związane z przyrodą.

            Uczniowie tworzyli opowiadania o naturze, poznawali organizmy żyjące w środowisku naturalnym, projektowali rośliny i zwierzęta oraz przygotowywali kalendarz „Kolory Natury”. Powstawały także kreatywne projekty drzew i liści, prace wykonane w aplikacji WordArt oraz piosenka promująca ochronę środowiska.

            W ramach działań praktycznych uczniowie przygotowywali naturalny nawóz (kompost), tworzyli wiatraczki, kulki nasienne oraz sadzili rośliny. Opracowali również przyrodnicze puzzle, książkę o naturze i pocztówki promujące piękno środowiska naturalnego. Efekty pracy zostały zebrane w formie dwóch  książek elektronicznych (pierwszy e-book to opowieść o tajemniczym lesie e-Twinning tworzona przez uczestników projektu; drugi e-book to prezentacja wspólnych działań projektowych).

            Podczas realizacji projektu wykorzystywano różne  narzędzia multimedialne i informatyczne, w tym  elementy sztucznej inteligencji. Uczniowie rozwijali kompetencje cyfrowe, językowe, społeczne i kształtowali postawy proekologiczne. Projekt zakończył się ewaluacją działań, ankietami podsumowującymi oraz opisem powiązania treści projektowych z programem nauczania.
            Udział w projekcie pozwolił uczniom poszerzyć wiedzę o środowisku naturalnym, nawiązać międzynarodowe kontakty oraz rozwinąć  umiejętność współpracy w międzynarodowym zespole.

            Zachęcamy do zapoznania się z efektami pracy uczniów klasy trzeciej poprzez obejrzenie wystawy  dokumentującej przebieg projektu „The Tale of a Leaf”.