13 maja 2021 roku uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w spotkaniu poświęconym naszemu miastu podczas II wojny światowej. Historię Inowrocławia przybliżył pan Sebastian Jarecki, pracownik Muzeum im. Jana Kasprowicza.
II wojna światowa to okres, w którym zmieniło się funkcjonowanie społeczeństwa. Już w niedzielę 3 września 1939 roku Inowrocław był bombardowany a Lufftwaffe atakowało m.in. dworzec kolejowy, gazownię i koszary.
Młodzież dowiedziała się, że 7 września 1939 roku do rejonu Inowrocławia przybyła 26 dywizja piechoty, wchodząca w skład Grupy Operacyjnej pod dowództwem generała Zdzisława Przyłajkowskiego.
Inowrocław pod okupacją niemiecką znalazł się 8 września 1939 roku.
Uczniowie poznali jedną z czarniejszych kart z historii Inowrocławia, którą jest masakra więźniów z zakładu karnego w Inowrocławiu, dokonana przez Niemców w nocy z 22 na 23 października 1939 r.
Z ręki pijanego landrata Otto Hirschfelda i jego kompanów zginęło wówczas 56 Polaków.
Terror nazistowski nie ominął Inowrocławia. Na Błoniach zbudowano obóz przejściowy, filię hitlerowskiego obozu zagłady w Stutthofie. Pan Jarecki opowiedział o Iwanie Grigoriewiczu Alejniku, poruczniku oddziału, który wyzwalał Inowrocław spod okupacji nazistów dnia 21 stycznia 1945 roku. Niestety, poległ podczas walk. Spoczywa na cmentarzu Św. Mikołaja wraz z innymi rosyjskimi żołnierzami.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać wiele ciekawych faktów z dziejów Inowrocławia z okresu II wojny.